יותר סמכויות, יותר אלימות

יוסף אלגזי

הידיעה הבוקר ב"הארץ" כי במסגרת התוכנית למאבק בפשיעה יורחבו סמכויות השוטרים והמאבטחים, מעוררת חלחלה.

הציבור הרחב מודאג, ובצדק רב, ממכות הפשיעה והאלימות הגוברות בחברה הישראלית. אלימות אינה מכת טבע, אלא מכת אנוש: אנשים, החזקים בדרך כלל, פוגעים באנשים, החלשים לרוב. התופעה הזו רק תגבר כל עוד נמשך מצב המלחמה בה אנחנו חיים זה עשרות שנים. המלחמה והכיבוש הם אם כל חטא האלימות.

הגיעה העת שנכיר בעובדה: בישראל קיימים משטר ומערכות שלטון אלימים. להלן שתי דוגמאות המדגימות מציאות זו ושנמסר עליהן רק הבוקר בתיקשורת:  הטלת עונש של הורדה בדרגה וחודשיים מאסר על חייל צה"ל  שהורשע בהריגת נער פלסטיני בן 16  – היא אלימות המעודדת עוד יותר אלימות; פיטוריו השרירותיים של מורה לביולוגיה בן 56 ובעל ותק בהוראה של 32 שנים  – היא אלימות.

בשבוע שעבר, ערוץ 2 הקרין כתבה של הכתב לענייני משטרה, ארז רותם, בה הוא גולל כמה מקרים של אלימות קשה מצד שוטרים וקציני משטרה כלפי אזרחים, חשודים ונחקרים למיניהם. אחד הקורבנות לאלימות זו צולם פצוע קשה כשהוא מחובר למכשירים רפואיים בבית החולים.   ברור המקרים, חקירתם של שוטרים אלה על-ידי  המחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) שליד משרד המשפטים הסתיימה בלא כלום. יום-יום, אזרחים ופרקליטים מתלוננים על הפרות בוטות של זכויות אדם ואזרח מצד המשטרה. 

במסגרת התוכנית המוצעת מבקשת המשטרה, בין השאר, ליזום שינויי חקיקה שיגדילו את סמכויות השוטרים. אם חלילה הצעה זו תתקבל, ייפגעו עוד יותר זכויות אדם ואזרח בידי המשטרה והיא תעביר לשוטרים האלימים מסר, "ידיכם (ורגליכם) חופשיות יותר". אם הצעה זו תאושר – יהיה זה יום שחור לזכויות האדם והאזרח. אסור שהצעה זו, ודומות לה, יאושרו. אדרבא ,יש לחזק את  הפיקוח כלפי פעולותיהם של המשטרה ושל השוטרים ואת העונשים כלפי שוטרים אלימים; לשנות מהיסוד את מדיניות ודרכי פעולתה של מח"ש, בין השאר להפסיק את הנוהג הנפסד כיום במח"ש לפיו נותנים לחתול לשמור על החלב, דהיינו ששוטרים ב"חופשה" הם המנהלים את החקירות.

אשר למאבטחים: בשנתיים האחרונות היינו עדים לשורה של מקרים בהם מאבטחים היו מעורבים בפעילות אלימה. המקרה הבולט ביותר שייך לבמאי דוד בן שטרית שבעקבות ההתנפלות של המאבטחים של משרד הבטחון ב-21.4.2004 עליו הוא נותר נכה לכל החיים: רגלו הימנית נתונה בברזל ועד היום הוא אינו מצליח לישון בלילות ככל האדם.

הגיעה העת שארגוני זכויות אדם ואזרח יגלו יותר נחישות במאבק נגד תופעות של אלימות משטרה, שוטרים וגם מאבטחים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.