העונג כולו של הנגיד

יוסי דהאן

אריאל רובינשטיין כותב בסקירה מצחיקה על ספרו של סטנלי פישר "עולמו של נגיד":

"ומה אפשר ללמוד מהספר על הנגיד מלבד העובדה שבשנים האחרונות הוא פקד הרבה בירות, והתקבל בכל מקום בהדרת מלך? מעט מאוד. הספר אינו יותר מתרגום (רע) של עשרים מסמכים גולמיים שישמשו בבוא העת את חוקר הגלובליזציה להבין את הדרך בה המערב משתלט על העולם.
להרצאות של פישר יש מבנה קבוע. הוא מתחיל בדברי נימוס: "זה כבוד ותענוג עבורי"; "זה תענוג מיוחד להימצא כעת ב…"; "זה עונג וכבוד להיות כאן". כשהוא מרצה במוסקבה ב-2004 פותח פישר גם בהבעת צער ואהדה שלו ושל הארגון לטרגדיות שפקדו את "ארצכם ועמכם" ואני בטוח שהמאזינים הזילו דמעה". (תודה לפחזנית על הקישור).

כדאי גם להזכיר בהזדמנות זו מה שכתב על תפקידו של פישר בקרן המטבע הבינלאומית הכלכלן ג`וזף שטגיליץ.

"ההתנהגות של קרן המטבע הבינלאומית לא צריכה להפתיע איש, היא מתייחסת לבעיות כלכליות מנקודת מבט אידיאולוגית של הקהיליה הפיננסית, האינטרסים של הקרן קרובים לאינטרסים של קהילייה זו, הרבה מאנשי הסגל בקרן מגיעים מהקהילה הפיננסית, וחלק מאנשים אלו, ששרתו את האינטרסים של הקהילה הזו כראוי, זכו למשרות עם משכורות שמנות בעולם העסקים, סטנלי פישר לדוגמה, סגן המנהל הכללי שעבר מקרן המטבע הבינלאומית והפך לסגן יושב הראש של התאגיד הבנקאי סיטיגרופ, תאגיד ענק הכולל את סיטיבנק. גם יושב הראש לשעבר של סיטי גרופ רוברט רובין שכשר האוצר הייתה לו השפעה רבה על מדיניות הקרן.

ניתן לתמוה מדוע סטנלי פישר זכה לתגמולים גדולים כל כך כאשר כל מה שהוא עשה זה לבצע את תפקידו" (עמודים 207-208 מתוך "Globalization and its Discontent").

ואם בענייני כלכלנים עסקינן ביום רביעי הקרוב בשעה 20:00 במכון ון ליר בירושלים הרצאה של הכלכלן האמריקאי ג`פרי סאקס – יועץ מיוחד למזכ"ל האו"ם, ומחבר הספר The End of Poverty: Economics Possibilities for Our Time 

איציק פרסם באתר לפני מספר ימים כתובת של אתר שבו ניתן לצפות בהרצאתו של סאקס.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.