קיצוץ, סוכנות וספרד

איציק ספורטא

יש שתי מילים שמופיעות יחד תדיר "תקציב" ו"קיצוץ" , כאשר מדובר על התקציב אוטומטית הוא חייב להיות מקוצץ לטובת העם והמולדת, כי בלעדי זה שום דבר לא יעבוד. השנה הגדילו לעשות ויאשרו אות מסגרת התקציב כבר ביולי. כזכור עברו רק מעט חודשים מאז שאושר תקציב שנה זו וכבר אנו אצים רצים לאשר את זה של השנה הבאה. רק הגיעו הנתונים על הרבעון הראשון וכבר חזאי האוצר יודעים מה יהיה בשנה הבאה, ממש פלא.

אם שמתם לב הנושא החברתי כמעט לא קיים בתקשורת, אין דיונים מעמיקים, או שאינם כאלה, ביום יום. כולם תקועים עם ההתנתקות, ועד מועדה נראה לי שעל כל מתנחל מפונה יהיה עיתונאי שמדווח עליו, שלא לדבר על שבעה מיליארד שקלים שהעסק הזה עולה. לקראת כנס קיסריה תבוא בטח התעוררות ביחס לנושא שתשכח עוד בטרם ייבש הדיו על הנייר.

טוב עושה שר השיכון כאשר הוא מנסה לשנות את ההסכם בין המדינה לסוכנות בעת קבלת החוק הדיור הציבורי. הסוכנות אמורה לקבל שני מיליארד שקל שלטעמי אינה צריכה לקבל. בעקבות החוק הוקמה קרן שנועדה לבנות דירות חדשות, הנחוצות מאוד. "קרן הדיור הציבורי הוקמה בסוף 1999 על ידי משרדי האוצר והשיכון והיא מנוהלת במשותף על ידם. הקרן הוקמה כדי לתת פתרונות דיור ציבורי לאלה שיזדקקו לכך בעתיד. הכספים המגיעים אליה הם ממכירת הדירות בדיור הציבורי בלבד ובינתיים לא השתמשו בכסף לרכישת דירות או לשיפוץ דירות". קרן יש, בנייה אין, ומאות מיליונים בשנה יעברו לסוכנות, ממש נהדר.

בספרד החליטו שגברים צריכים להשתתף בעבודות הבית, איך עושים זאת? מחוקקים: במסגרת התיקון, זוגות שיינשאו בטקס אזרחי, יוסיפו לנדריהם את ההבטחה "לחלוק בשיוויון מלא את עבודות הבית, הטיפול בילדים והדאגה לבני המשפחה המבוגרים". באמת הגיעה הזמן מעניין אם החוק ישפיע. הרעיון יפה אבל כותבת המאמר ב-YNET מחוייבת הייתה להוסיף דבר שטות: "מעתה ייאלצו הספרדים לדאוג לחמותם". ממש חידוד מארץ החידודים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.