על טיוח הריגתו של פעיל השלום הבריטי

יוסף אלגזי

החלטת בית הדין הצבאי של פיקוד דרום היום (27.6) להרשיע את החייל סמל תייסיר אלהיב בגין הריגתו של פעיל השלום הבריטי תום הורנדאל לפני למעלה משנתיים, תוך מסירת ידיעות כוזבות ושיבוש הליכי משפט – מחייבת תזכורות והבהרות  אחדות שאינן מנקות את צה"ל מאחריות.

תום הורנדאל (21), צעיר בריטי פעיל התנועה לסולידריות בינלאומית  נורה בראשו ביום שישי 21 באפריל 2003 אחר הצהרים במחנה הפליטים יבנה ברפיח בעת שהרחיק פעוטה פלסטינית בת חמש מקו האש, דהיינו מהמקום בו שיחקה קבוצת ילדים ואליו ירו חיילי צה"ל. הורנדאל שנפצע קשה בראשו שכב מחוסר הכרה במשך חודשים ארוכים בבית חולים סורוקה בבאר שבע. מאוחר יותר הועבר על-ידי בני משפחתו לבית חולים בלונדון שם מת.

           

עם היוודע דבר פציעתו האנושה של תום, מיהרו אמו, ג`וסלין, אביו, אנתוני, אחותו, סופי, ושני אחיו, וויליאם ופרדי להגיע לארץ כדי לסעוד אותו. יומיים אחרי האירוע נדהמו בני משפחת הורנדאל לקרוא ב"ג`רוזלם פוסט" את גירסת דובר צה"ל: "סמוך לשעה 17:00 זיהתה עמדת צה"ל בגבול ישראל-מצרים, בשטח בשליטה ביטחונית ישראלית, אדם כבן 20, לבוש מדים מנומרים אוחז בכלי נשק. החמוש פתח באש, בחסות המבנה שממנו יצא, לעבר עמדת צה"ל הסמוכה. כוח צה"ל ירה כדור בודד לעבר החמוש וזיהה פגיעה. יש לציין, כי זהו אירוע הירי היחיד המוכר לצה"ל בגזרה בשעות המדוברות".

            הודעתו של דובר צה"ל, שבהמשך התבררה כשקרית, סירובם הממושך של שלטונות צה"ל לפגוש את ההורים של תום הורנדאל, וכן ההד הקלוש לו זכתה הפרשה באמצעי התיקשורת בישראל – בניגוד משווע להד העצום לו היא זכתה באמצעי התיקשורת בעולם, במיוחד בבריטניה –  הביאה את האב אנתוני, עורך דין במקצועו, לערוך חקירה מדוקדקת על נסיבות הפגיעה בבנו תוך גביית עדויות של עדי-ראייה, חבריו של בנם שהיו במקום ותושבי האזור בו הוא נורה.  

אחרי חודשים, תחת לחצה של  שגרירות בריטניה בישראל, פגשו נציגי צה"ל את הוריו של תום הורנדאל ומסרו לידיהם את תוצאות התחקיר שערך הצבא והמשחרר את צה"ל מהאחריות לאירוע הטרגי. תוצאות התחקיר, שלווה בתצלומים ובסירטוטים, קובצו בתיק עב קרס. משפחת הורנדאל דחתה מכל וכל את תוצאות התחקיר הצה"לי שעמדו בסתירה מוחלטת למימצאים של התחקיר שהיא ערכה בעצמה בשטח. אמצעי תיקשורת ישראליים אליהם פנתה משפחת הורנדאל סירבו זמן רב להציג את טענותיהם נגד הממצאים של התחקיר הצה"לי.

בני משפחת הורנדאל לא הרימו ידיים. עקשנותם  והלחצים שהפעילו התיקשורת, דעת הקהל וממשלת בריטניה כלפי ממשלת ישראל – אילצו את הפרקליטות הצבאית  בישראל להעביר את הפרשה לחקירת מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת). חקירת מצ"ח הפכה על פיהם את תוצאות התחקיר הצה"לי וקבעה שהחייל היורה וחברו מסרו עדות שקר: הירי בתום הורנדאל בוצע כשהוא לא היה חמוש. על החייל שהצטרף לעדות על הירי ושיקר נגזר עונש של חמישה וחצי חודשי בפועל וששה חודשי מאסר על תנאי לשנתיים והורדה לדרגת טוראי.

לאורך כל התקופה מאז נורה תום הורנדאל, גורמים שונים בישראל התאמצו להטיל דופי בו, בארגון שבשורותיו היה פעיל, התנועה לסולידריות בינלאומית, במשפחתו ואף בבתי החולים בהם הוא טופל, בישראל ובבריטניה. השיא הגיע ביום מתן פסק-הדין: שלטונות ישראל מנעו מאחיו של תום הורנדאל, וויליאם הורנדאל להיכנס לישראל מ"סיבות בטחוניות". האח מוחזק בנמל התעופה בן גוריון בשל סירובו להסכים להגבלות שמשרד הפנים (שבראשו עומד השר אופיר פינס-פז מהעבודה) הטיל עליו, כמו למשל הגבלת שהייתו בישראל ל-24 שעות.

מן הראוי לשים לב לתגובה המיידית שפירסם ארגון "בצלם" עם היוודע דבר הרשעתו של החייל היורה. בתגובתו,  בצלם התריע מפני המדיניות הנקוטה על-ידי צה"ל של טיוח  ואי חקירה של הרג אזרחים פלסטינים. בצלם ציין, כי המשפט עצמו היה "בבחינת היוצא מן הכלל שאינו מעיד על כלל", וכי "מאז תחילת האינתיפאדה נוקטת הפרקליטות הצבאית במדיניות של אי פתיחת חקירות מצ"ח על הרג אזרחים פלסטינים, אלא במקרים חריגים". על-פי הנתונים שבידי בצלם, מאז תחילת האינתיפאדה ועד ה-26 ביוני 2005 הרגו כוחות הביטחון הישראליים בשטחים לפחות 1722 פלסטינים שלא השתתפו בלחימה, בהם 563 קטינים, באותה התקופה נפתחו רק 108 חקירות מצ"ח בנוגע לפלסטינים שנהרגו או נפצעו מידי חיילים בשטחים, ורק 19 מהן הסתיימו בהגשת כתבי אישום. רק בשני מקרים הורשעו חיילי צה"ל בגרימת מותו של פלסטיני.    

           

משפחת הורנדאל שלא נשברה ראוייה לכל אהדה וסולידריות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.