על כנסים, תקשורת, חד הוריות

איציק ספורטא

היום ייערך כנס קסריה בירושלים ובמקביל לו הכנס של הארגונים החברתיים במכון ואן ליר, פתאום היום ידברו משהו על נושאים חברתיים ונושאים של זכויות עובדים בתקשורת. כל שנה זה קורה ובכל שנה זה מעצבן מחדש. למה לנושאים הללו אין מקום אלא רק כאייטם קונטרה לכנס האמיתי, המכובד של האנשים שיודעים הכל?

אפשר לקרוא בעיתונות דיווחים על מצבם של עובדים, אבל מספרם בטל בשישים לעומת הדיווחים על מצב הכלכלה ומצב העסקים. בעיקר חסר הקשר בין אילו. נראה שאין קשר בין המדיניות לבין הפרה מתמדת של זכויותיהם של עובדים. עובדים מפוטרים כלאחר יד, שופרסל מפטרת עובדים זמניים שעל פי הבנת הוועד היו צריכים להפוך לעובדים מן המניין. זכיינית של מקדונלדס מחייבת עובדים בחוסרים בקופות בלי שום הוכחה למעשה לא ראוי, ולאחר הפרסום המעשה הזה מבוטל. באמת מבוטל או רק מבוטל בהצהרה בתקשורת? חשוב לעקוב אחרי הצהרות שכאלו ויישומן, אבל זה לא בדיוק מעניין.

צריך גם לבדוק את הבטחות המדינה, זכורה ההטבה המפליגה שהובטחה לאימהות חד הוריות ומתברר שכבר כמה חודשים היא אינה משולמת. למה? כי נגמר הכסף, כי לא הסדירו העניין, וסתם כי את מי זה מעניין. ואז כתבה בעיתון ואולי זה ישונה, ואולי לא, וגם על כך נידע באיחור רב.

הקשר בין מדיניות כלכלית למצב החברתי כאילו לא קיים ואם קיים זה רק בעקיפין. הכלכלה תהיה טובה, קרי צומחת, וכבר דנו במשמעות הצמיחה ודרכי מדידתה, והכל יהיה טוב, רק חכו קצת, למה אין לכם סבלנות, תנו לנו לעבוד והכל יהיה בסדר. ראו מה קובע מרכז אדווה בנושא הצמיחה והנהנים ממנה (המסמך עצמו) והצורך במדיניות תקציבית שונה. ואם לא יהיה בסדר? אז נעשה עוד מאותו דבר עד סוף כל הדורות בהבטחה שהעתיד יהיה טוב יותר. ואם לא? אז לא, מה אפשר לעשות.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.