לאנס בפעם השביעית, לחסל את העוני, מצוקת המורות, ואתיקה של זהות

יוסי דהאן

הפלא האנושי הולך להגן על התואר בפעם השביעית. הטור דה פראנס החל היום לאנס (האיש הביוני) ארמסטורנג הגיע למקום השני במירוץ נגד השעון כשהרגע הדרמטי במירוץ היה כאשר הוא חלף על פני יריבו הותיק יאן אולריך, שיצא דקה לפניו. רכיבה של 21 יום מעל 2000 מייל והרבה שעות צפייה מרתקות ממתינות לנו גם השנה. במוסף הספרים של הניו יורק טיימס סקירה על ספר חדש נוסף על לאנס ארמסטרונג, Daniel Coyle, עיתונאי שעקב במשך 15 חודשים אחר ארמסטרונג מנסה לענות גם הוא על החידה מיהו לאנס ארמסטרונג?

200 אלף מפגינים מחו בדומייה בעיר אדינבורו בסקוטלנד שם מתכנסת ועידת ה G8, המסר של המפגינים הוא "Make Povery History" בעולם שבו 1.2 מיליארד איש חיים על פחות מדולר ליום, ובו 30000 אלף ילדים מתים מידי יום כתוצאה מעוני, המסר של המפגינים הוא שהמלחמה בעוני היא אפשרית והיא תלויה ברצון הפוליטי של מנהיגי המדינות העשירות. בתכנית הרדיו Philosophy Talk שיחה עם הפילוסוף Peter Singer על עוני עולמי והסיוע הבינלאומי. מה המחויבות שלנו לאנשים שאנחנו לא מכירים, מהי מידת הסיוע שאנחנו צריכים להעניק לאחרים, מה ההצדקות המוסריות לסיוע לאנשים אחרים הנמצאים במצוקה.

מצוקת המורות והמורים אינם עניין ישראלי בלבד, 20 אחוזים מהמורים האמריקאים אינם יכולים להתפרנס מעבודתם ולכן הם עובדים במשרה נוספת. השכר הממוצע למורה בארצות הברית ב 2003 היה 45,771  דולר, מורה עם תואר שני מקבל תוספת שבין 500 ל 2000 דולר. בהשוואה המשכורת הממוצעת של אנשים עם תואר שני במקצועות אחרים היא 62,820 דולר. ולכן 75% מהמורים סבורים שהם מקבלים שכר נמוך מידי. בנוסף לכך גם בארצות הברית בעקבות רפורמת החינוך של הנשיא בוש No Child Left Behind מורים נדרשים לעבוד יותר והם נמצאים תחת משטר פיקוח נוקשה מבלי לקבל תוספת לשכרם. המצב כמובן דומה לתכנית דוברת שקיבלה את השראתה, בין היתר, מתכניתו של בוש. המחברים מציעים דרך להגדלת שכר המורים באמצעות הנפקה של אגרות חוב עירוניות. ניתן יהיה להחזיר את החוב כיוון שהעלאה ברמת החינוך תהפוך את הערים לאטרקטיביות, היא תעלה את ערך הבתים ונכסים אחרים ועל ידי כך יזרמו מיסים רבים יותר לקופה העירונית.

באותה תכנית רדיו שהזכרתי "Philosophy Talk" שיחה עם הפילוסוף, שגם את שמו הזכרנו יותר מפעם אחת באתר, Anthony Appiah, על אתיקה של זהות. באתר עולות לא מעט פעמים שאלות אודות זהות – "מיהו מזרחי"? "מיהו אשכנזי"? ולמה בכלל צריך להתעסק עם השאלות הללו? אפיה והפילוסופים ג`ון פרי וקנט טיילור, מבחינים בין ההגדרה העצמית של אדם לבין הגדרתו על ידי אחרים. הזהות שלנו מורכבת ממאפיינים רבים, השאלה היא מה החשיבות שאנחנו רוצים להעניק למאפייינים הללו בזהותנו, למשל מזרחיות. אנשים יכולים לעשות שימוש מגוון בזהויות שלהם. למשל, כאשר השימוש בזהות הוא על מנת לקדם צדק חברתי הרי שהשימוש הזה ראוי לשבח אולם אם השימוש נעשה לצרכים לא מוסריים, למשל קבוצות של לבנים המדגישים את זהותם על מנת להפלות שחורים.

כמו כן הם דנים בשאלה מה תפקידו של השלטון ביחס לזהויות, אפיה סבור שהשלטון צריך להתערב על מנת למנוע הפלייה וכן להקצות משאבים לקבוצות תרבותיות על מנת לבטא את זהותן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.