אנחנו השב"כ, אנחנו מעל החוק

יעל ברדה

אתמול חויתי חויה מרתקת. לקחת את העיניים ולשים אותם בתוך הלב של הכיבוש.

עבדאללה אבו רחמה, רכז המאבק הציבורי נגד חומת ההפרדה בכפר בלעין, זומן לשב"כ לראשונה בחייו.

צורת הזימון היתה 2 ג`יפים מלאים בעשרה חיילים שהגיעו לביתו בשלוש לפנות בוקר כדי לומר לו שהוא מוזמן לשב"כ. עבדאללה קיבל פתק קטן, תלוש מפנקס,  <StrippedTag/FONT>שעליו כתוב בכתב בעט פיילוט כחול "עבדאלה מחמד מחמוד אבו רחמה, ת.ז ססססססס

אתה מזומן ליום ד` 6.7 לעופר 12:00 להגיע לקפטן ריזק." ובתרגום חופשי – זימון של שירות הבטחון הכללי, למתקן במחנה עופר (זה שנמצא מאחורי בית המשפט והתביעה הצבאית).

עבדאללה נעצר באחת ההפגנות בכפר בלעין, ובדיון על מעצרו עד תום ההליכים קבע שופט צבאי ששוטר משמר הגבול נתן עדות שקר לגבי החשד נגדו, לאחר שראה צילום וידאו של ההפגנה. עו"ד תמר פלג ועו"ד גבי לסקי ייצגו אותו בהליכים.

ליויתי אותו למתקן במחנה עופר, שם ממתינים בחוץ שעות, כמה עשרות פלסטינים כדי להיכנס לחקירה. רובם מנועים בטחונית מלקבל כרטיס מגנטי.

בשעה אחת וחצי החלטתי לדרוש שלא יזלזלו כך בזמנו של עבדאללה, שמפסיד יום עבודה. היתה פליאה מעצם נוכחותי והיא רק התגבר כשביקשתי להכנס. השין גימל שאל איש שב"כ אחד שיצא והתבונן עלי ואז הלך להביא איש שני. האיש השלישי, שנראה מבוגר וחשוב אמר שאני לא יכולה להכנס. אמרתי לו שזימון של שירות הביטחון הכללי הוא זימון רשמי של מדינת ישראל והוא לא יכול להיות על פתק בשלוש בלילה מלווה בשני ג`יפים ועשרה חיילים שמגיעים לביתו של פעיל פוליטי, מנהיג של מאבק ציבורי בכפרו. הוא המשיך להתפלא, אבל הכניסו את עבדאללה מיד.

ושם אמרו לעבדאללה את הדברים הבאים (מי שירצה יוכל לראות את התצהיר שישלח ליועץ המשפטי  <StrippedTag/FONT>בסוף השבוע וגם את הפתק. גם כשרואים לא מאמינים)

"אנחנו השב"כ.

מה שאנחנו עושים זה תמיד חוקי,

  <StrippedTag/FONT>כי אנחנו המוכבאראת ואנחנו מעל לחוק.

  <StrippedTag/FONT>העורכת דין השרמוטא שלך לא תעזור לך ואנחנו יכולים לשלוח אליך בלילה חיילים מתי שאנחנו רוצים.

כי אנחנו השב"כ.

מה שאנחנו רוצים, אנחנו עושים"

שאר הדברים שנאמרו היו סביב הגדר וההפגנות כנגד הגדר.

למישהו זה נשמע מוכר?

פגיעה, הפחדה וניסיון לקואופטציה של הנהגה פוליטית מקומית מנטרלים כל סיכוי שיש לנו לבנות כאן חיים. הסולידריות של פעילים פוליטים חשובה מתמיד, בכל החזיתות. לכבוד הוא לי לפגוש אדם כמו עבדאללה אבו רחמה שניתן ללמוד ממנו מהי אי אלימות, על אמת.

יעל ברדה היא עורכת דין לזכויות אדם וממקימות תנועת "מהפך"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.