על השמחה לאיד של פרשנינו ולמה לונדון.

יוסי דהאן

בעוד צהלת השמחה לאיד של מקהלת פרשנינו האוריינטליסטים, הבכורים, והשיפטנים למיניהם, זוכה לזמן מסך, והקלישאות של  פזמוני ה"מלחמות ציבילזטוריות",  "האיסלם הברברי", ו"איסלמיזציה של הטרור", ממשיכות לטרטר,  ושר האוצר, שלא היה יכול לבחור לעצמו עיתוי ומקום טוב יותר להיות בו מאשר לונדון, חוזר לתפקידו האהוב – "מר טרור", רוברט פאפ (Robert Pape) פרופסור למדע המדינה באוניברסיטת שיקגו החוקר את פיגועי הטרור מפרסם הבוקר ב"ניו יורק טיימס" הערכה אחרת, סבירה יותר. פאפ טוען שלמרות מאמציהם של האמריקאים נגד רשת הטרור של ארגוני אל קעידה, הארגונים הללו התחזקו. מאז 2002 הרשת היתה מעורבת ב 17 מתקפות טרור שהרגו לפחות 700 אנשים.

פאפ אסף נתונים על 71 טרוריסטים מתאבדים שפעלו בין השנים 1995 ל 2004, ומגיע למסקנה כי רשת אל קעידה כיום אינה תוצאה של פנדמנטליזם איסלמי אלא רשת שמטרתה האסטרטגית אינה דתית אלא אחרת: להכריח את ארצות הברית ובנות בריתה המערביות להסיג את כוחותיהם הצבאיים מהארצות המוסלמיות.

על פי ניתוח הנתונים שמבצע פאפ, רוב הטרוריסטים המתאבדים הם אזרחים של ערב הסעודית ומדינות אחרות במפרץ הפרסי, השאר מגיעים מארצות שהן בעלות ברית של ארצות הברית בעולם המוסלמי – טורקיה, מצרים, אינדונזיה ומרוקו, ולא מארצות שהן "מדינות תומכות טרור" כגון אירן, לוב, סודן ועירק. מתאבדים הגיעו מאפגניסטן רק לאחר שארצות הברית פלשה לאפגניסטן.

גם ניתוח ארצות המוצא של הקורבנות, מצביע לדעת פאפ, על אותה מגמה. האזרחים שנהרגו במתקפות הטרור של הרשת מתגוררים ב 20 מדינות, 18 מתוכן ארצות שתומכות בפלישה האמריקאית לאפגניסטן ולעירק.

ממסמך שגילה השירות החשאי הנורבגי עולה שהאסטרטגיה של הארגון היא לזרוע טרור במדינות התומכות במדיניות ארצות הברית, כגון ספרד ובריטניה, על מנת לאלץ אותן להסיג את כוחותיהם מעירק ואפגניסטן. לגבי ספרד הטקטיקה הזו פעלה.

בשורה התחתונה מטרת הטרורירסטים אינה הכרזת מלחמה על הציביליזציה המערבית אלא לגרום לארצות הברית ולבעלות בריתה להסיג את כוחותיהם ממדינות מוסלמיות.

מסקנה זו עולה בקנה אחד עם מסקנת מאמר ומחקר קודמים של פאפ, הנשענים על נתונים שונים, (שפורסם באתר לפני למעלה מחודש). ממחקר זה שבחן את כל פיגועי ההתאבדות שהתרחשו בעולם מאז 1980 ועד לשנת 2003, סך הכל 315 פיגועי התאבדות. פיגועים שבהם המתאבד או המתאבדת הרגו את עצמם במהלך הפיגוע, פאפ מגיע למסקנה, שהקשר בין פנדמנטליזם איסלמי לבין פיגועי התאבדות קלוש. הקבוצה שביצעה את מספר פיגועי ההתאבדות הגדול ביותר (76) היא המחתרת הטמילית בסרי לנקה, קבוצה לניניסטית מרקסיסטית שחבריה אנטי דתיים. גם בקרב המוסלמים, מספר פיגועים שביצעו קבוצות חילוניות כחזית העממית לשחרור פלסטין, גדודי חללי אל אקצה ומפלגת הפועלים הכורדית מגיע ליותר משליש ממספר הפיגועים.

המטרה המשותפת לכל פיגועי ההתאבדות היא חילונית. קבוצות אלו מעוניינות לגרום לכך שכוחות כובשים זרים ממדינות דמוקרטיות יעזבו את אדמת מולדתם. מדינות דמוקרטיות פגיעות במיוחד לפיגועי התאבדות.

ארגון החיזבאללה לא היה קיים לפני פלישת ישראל ללבנון ב 1982 והתחיל את פיגועיו רק לאחר מכן, לפני ההתנחלויות המסיביות בשטחים, הפלסטינים לא ביצעו פיגועי התאבדות ופיגועי התאבדות לא התרחשו בעירק לפני שכוחות אמריקאיים הוצבו שם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.