מתכנני מס עליך ישראל

איציק ספורטא

רואי החשבון ידועים במעורבותם הרבה בשימור מדיניות הרווחה, אבל משום מה קולם נשמע רק כאשר יוצאת רשות המס למאבק בתכנוני מס. אולי קשה להם להתבטא בנושא הראשון מפאת העניין הרב שלהם בו ועוצמת הרגשות שמציפה אותם. אבל בנושא השני שהוא רק חלק מעבודתם קל להם להתבטא ולצאת כנגד רשויות המס.

הטיעונים שלהם מוצגים בבירור במאמר שפורסם ב-YNET, יש עירוב של טיעונים שמסקנתם תמיד היא אל תרדפו את מתכנני, מעלימי, המס. למה? הטיעון הראשון גורס שתכנוני מס הם לגיטימיים ויותר מכך חוקיים. הם חוקיים כיון שאינם בניגוד לחוק. רק החוק עומד לנגד עיניהם. אם כך מה הבעיה נשנה את החוק ואז לא תהיה להם שום טענה. נאמר שתכנוני מס מסוגים שונים אינם חוקיים ובא לציון גואל.

כאן פתאום מתגלה המשכו של הטיעון, אי אפשר לחוקק חוק כזה כי אז יעלימו יותר הכנסות, וירדו למחתרת, ואי אפשר יהיה ליישם אותו ועוד ועוד טיעונים מהסוג הזה. וכך אומר בכיר במקצוע: "מסע ההפחדות של איתן רוב משמש חרב פיפיות לרשות המיסים. מצד אחד המטרה היא להגביר את הגבייה, אבל מצד שני יש נישומים שמעדיפים לסובב את הגב. הם אומרים, `אם אני פלילי אני לא רוצה שידעו שאני קיים`. לא רוצים להיות בסרט הזה בכלל", אומר רו"ח בכיר. "המצב הזה נוצר כי אין ברשות המיסים מנגנון שיכול לפתור את הדברים מרצון – או שיש אבל הוא לא מספיק ברור. וכשאנשים כל יומיים פותחים את העיתון וקוראים על איומים ושימוש בסנקציות פליליות – הם אומרים `אני מעדיף לרדת למחתרת`. במקום לגרום לנישומים להגיע למערכת, הם מעדיפים לברוח ממנה עוד יותר". זאת אומרת שהחוק אינו לכשעצמו המדד אלא טיעון תועלתני של איזה חוק אפשר או אי אפשר ליישם. פתאום רואי החשבון הופכים לרואי עתידות, הם מכירים כנראה את נפש לקוחותיהם, ויודעים עד כמה התמיכה שלהם בחוק תלויה בדבר. אם החוק בעדם מה טוב, אם אינו כזה אז מוצאים דרכים בלתי חוקיות כדי לעקוף אותו.

בואו נחשוב על מאמר שהייתי כותב ובו עצות מעצות שונות לאמהות חד הוריות כיצד לרמות את המערכת. הייתי אומר להן לעבוד ולא לדווח על כך, או שהייתי מייעץ למובטלים שכדי שלא לאבד את דמי האבטלה, הדלים במערב, לעבוד אצל קרוב משפחה בהתנדבות כביכול. הייתי פותח משרד ייעוץ בנושא וטוען את אותם טיעונים שטוענים רואי החשבון. אני בטוח שכולם היו טוענים שאני מעודד עבריינות. יותר מכך הוקמה משטרה כלכלית שעיקר עבודתה היא לזהות את החד-הורית, המובטל ומקבל הקצבה. מדוע לא מקימים משטרה כלכלית כדי לעצור את תכנוני המס שעולים למשק, לפי דווחי האוצר, מאות מיליונים ויותר בשנה. כאשר יש ניסיון לעשות משהו בנושא הגילדה של מתכנני המס יוצאת למאבק. לרשויות המס הייתי מציע לא להתייחס לדעתם, אלא לקבוע בבירור מה מותר ומה אסור ולא לוותר גם כאשר מתייצבים במשרדיהם עורכי דין ורואי חשבון, הקרויים בכירים, כדי לנהל משא ומתן בנושא. אם יש להם בעיה שייפנו לבתי המשפט. כמו כן יש לפעול כנגד המייעצים והמיועצים, כדי שהאחרונים לא יאמרו: לא ידענו, לא שמענו, קיבלנו ייעוץ של מומחים ועוד.

ואולי כדאי לסיים במשהו שאינו קשור ישירות אבל כן קשור , ובו אמירה של מנכ"ל שטראוס עלית:"כתבים שנכחו בהרצאה שנשא ויגודמן מוכנים להישבע שהוא הסביר לרואי החשבון ששר האוצר בנימין נתניהו מפגין מנהיגות אמיתית כאשר הוא לוקח מהעניים ונותן לעשירים. דובר החברה, רן רהב, טרח ביום רביעי בערב טרחה עצומה כדי לכבות את הלהבות ולעדן את הניסוח". הניסוח המעודן נמצא כאן. ואכן צריכים להיות עדינים כאשר אומרים דברי הבל ושטות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.