משפרים עמדות לקראת העימות הבא

רוני בן אפרת

בעוד חודש תפנה ישראל את התנחלויותיה מרצועת עזה. בראשית יוני עזבה חבורה של צעירים, צאצאיו האידאולוגיים של כהנא, את מאחזיה הבלתי חוקיים בגדה ובחברון, וירדה לעזה כדי להתבצר במלון נטוש, שזכה לשם הפיוטי "שירת הים". במשך חודש הם שהו במקום ללא הפרעה, כשהם מעטרים את הקירות החשופים בכתובות נאצה נגד הערבים, נגד שרון ונגד הנביא מחמד, ומתגרים ללא הפסק בתושבי המואסי השכנים. הם היו נחושים, כך לפי טענתם, להישאר בעזה עד שתבוטל ההתנתקות או עד המוות. רמז ברור ומאיים לאפשרות של מלחמת אזרחים.

הקרשנדו בדרמה הזאת התרחש ביום בו חסמו מתנגדי התנתקות אחרים את הכבישים הראשיים בישראל. הכהניסיטים מ"שירת הים", שהצליחו להוציא את הפלסטינים משלוותם, ניהלו קרב אבנים, כשהם רוגמים כמעט עד מוות, מול עין המצלמה, צעיר פלסטיני מחוסר הכרה. הציבור הישראלי הגיב במיאוס וברתיעה. כשהוא חש ברוחות החדשות המנשבות בגבו, החליט ראש הממשלה שרון לעשות מעשה. ביום שלמחרת הוא שלח יחידות צבא לפנות את הפולשים מ"שירת הים".

ההמשך דמה לבלון שהוציאו ממנו את האויר. ברגע האמת, סרבו המתבצרים לממש את איומיהם: ארץ ישראל חשובה ממלחמת אחים. כל מה שנשאר ליחידות המיוחדות לעשות הוא להעמיס את המטורפים ההזויים על האוטובוסים שחיכו להם. עוד הוכחה לכך, שללא נשק הופכים גם האלימים שבמתנחלים לכבשים.

יום לאחר הפינוי (1 ביולי) כתבו גדעון מרון ועודד שלום ב"ידיעות אחרונות": "את קיצוני הימין שהתבצרו בגוש קטיף היה אפשר לרסן כבר לפני חודש. בצה"ל ידעו אבל עצמו עיניים ופעלו רק אתמול אחרי שנשפך דם." ~

חודש ההמתנה העצים את הדרמה, כפי שרצה שרון. כדי לשרת את מדיניותו ארוכת הטווח, שואף שרון להעניק להתנתקות מימדים מיתיים. ככל שתגבר ההתנגדות, כך יקטן הסיכוי שאחרי שלב א` יבוא שלב ב`. משום כך נמנע שרון מלעשות מה שעשה בזמנו שארל דה-גול עם המתיישבים הצרפתים באלג`יר: לקבוע תאריך לפינוי, שאחריו, כל מי שרוצה להישאר צריך לפנות לשלטונות המקומיים.

יש פן נוסף שמעורר את החשד ששרון מתכנן את ההתנתקות מעזה כהתנתקות האחרונה. דן בן דוד, מרצה לכלכלה ציבורית באוניברסיטת תל אביב כותב שעלות חוק פינוי פיצוי שהתקבל בכנסת תגיע ל-5.5 מיליארד שקל, או ממוצע של 2,700,000 שקל לכל משפחה. יש לזכור שאנו מדברים על 7,000 מתנחלים שמהווים רק 3% מכלל אוכלוסיית המתנחלים (לא כולל את ירושלים). הסכומים האגדיים האלה מבהירים שלשרון אין כל כוונה לחזור על הטראומה הזאת שנית.

מהלכיו הנוכחיים של שרון נעשים במסגרת רצונו לשפר עמדות לקראת סבוב הבחירות הבא. עם מיליון וחצי פלסטינים פחות, כשהקרדיט של תקדים פינוי מתנחלים נזקף לזכותו, שרון יכול להופיע כמועמד לפרס נובל לשלום. באותו זמן הוא גם יכול להצטייר כחביב הימין, שהציל את מתנחלי הגדה מאימת הפינוי.

אבל הסיבוב הבא של עימות דמים כבר בפתח. מצבם המדיני של הפלסטינים קשה יותר היום ממה שהיה בתקופת הסכם אוסלו. אז חתמה ההנהגה הפלסטינית על הסכם פתוח שלא הבטיח לה דבר. החורים השחורים שהיו מובנים בתוך ההסכם, אפשרו לכל צד לפרש אותו כראות עיניו. ישראל יכלה לטעון שלא ויתרה על ההתנחלויות, על ירושלים, ולא הסכימה לזכות השיבה. הפלסטינים יכלו לטעון את ההיפך. לקח לשני הצדדים שבע שנים להבין היכן עומד כל צד. אפילו עכשיו הסכם אוסלו מעורפל מספיק כדי להוות כר נרחב לפרשנויות מפרשנויות שונות. אבל תכנית ההתנתקות אינה משאירה מקום לערפול מסוג זה. שרון חוזר ומנפנף בהבטחה שקיבל מבוש, שגושי ההתנחלויות הם מחוץ לדיון. בכך הוא מקדים את תכניתו האמיתית – תכנית ההפרדה בין עזה לגדה.

גוש השמאל בכנסת ממשיך במסע ההתאבדות הפוליטית. הן מרצ-יחד שנמצאת מחוץ לממשלה, ונותנת לשרון מטריה פרלמנטארית, והן מפלגת העבודה שנמצאת בתוך הממשלה. פרופ` שלמה בן עמי, מהדמויות הבולטות במשלחת הישראלית לקמפ דיוויד ביולי 2000, כינה את תוכנית ההתנתקות שרלטנית: "קשה שלא לראות כי מדובר בתהליך העשוי טלאי על טלאי, בלא מחשבה אסטרטגית כוללת. מחולליו אינם רואים בו מרכיב בתכנית רחבה יותר להסדר מדיני שיביא את ישראל לגבולות קבע מוכרים. אחרי הכל, שני הפוליטיקאים הבכירים היום בישראל, אריאל שרון ושמעון פרס, שתופים לתפיסה, כי ישראל אינה צריכה לחתור להסדר קבע ולסיום הסכסוך".(הארץ 30.6)

אנשי מפלגת העבודה אוהבים להתרברב, ששרון מבצע את תכניתם. אולם, זאת היא אשליה במקרה הטוב, ותרמית במקרה הרע. מפלגת העבודה פשוט מכינה לעצמה את הכיסאות לממשלה הבאה, שתורכב, כך היא מקווה, על ידי שרון ולא על ידי נתניהו. היא ויתרה על האתגר של בניית אלטרנטיבה שלטונית לליכוד.

העיסוק האובססיבי באומללותם של המפונים ובקשייו של שרון, מסתיר את הפרמטרים האמיתיים של מה שקורה בשטח. לאחר שבעה חודשים בשלטון אבו מאזן הגיע לסוף דרכו. הוא לא השכיל להבין, שתכנית ההתנתקות קוצבת את ימיו. לאחר ישראל תצא מעזה היא לא תצטרך אותו יותר. רבים מפנים כלפיו אצבע מאשימה על כך שלא עמד במשימותיו ולא אסף את הנשק מחמאס, אך זהו אינו אלא מסך עשן. הלקח של ישראל מאינתיפאדת 2000 הוא, שאסור לה להפקיד את בטחונה בידי שום גוף פלסטיני. עובדה היא, שבכל הנוגע לסידורי הבטחון בציר פילדלפי, ישראל נמצאת במו"מ מתקדם עם מצרים, ולא עם הרשות הפלסטינית.

צה"ל מחכה בשקיקה לטיל הקסאם הראשון שיפול לאחר ההתנתקות. זאת תהיה ההוכחה שפינוי ההתנחלויות שיפר את עמדותיו. הצבא יוכל להגיח לרצועה דרך האוויר והיבשה, מבלי שיצטרך לדאוג לאוכלוסיה היהודית הפגיעה באזור.

אבל חיסולו הפוליטי של אבו מאזן, לא יגרם רק על ידי ישראל. חמאס דחתה פנייה של אבו מאזן להצטרף לממשלה. בכך היא הפגינה את מורת רוחה מדחיית הבחירות לרשות הפלסטינית. חמאס מבינה שאבו מאזן מעדיף לצרף אותה לממשלתו כדי להימנע מהצורך להגיע לרגע האמת בקלפי. אבל חמאס גם מבינה היכן טמון כוחה. היא מחכה להתנתקות כדי לקטוף את פרות שליטתה ברחוב ולהשתלט על הרצועה. השקט שאנו עדים לו הוא השקט שלפני הסערה. צחוק הגורל ההיסטורי: באופן דיאלקטי, כך נראה, שרון משפר את קלפי המיקוח של חמאס.

כל המעורבים בתכנית ההתנתקות שוגים. ארה"ב שהבהירה, באמצעות קונדוליסה רייס, לאבו מאזן שעליו לאפשר לישראל לצאת ללא דרישות והתניות פוליטיות. אבו מאזן, שנותן לישראל את הכלים להמשיך לשלוט ולהתנחל בגדה, וממשיך לשמור על שתיקה. ולבסוף, שרון ותומכיו, המוציאים לפועל את  תוכנית ההתנתקות, ומכינים בכך את העימות הבא. העם הפלסטיני לא יוכל לקבל את המציאות שכופה עליו ישראל – המשך בניית חומת ההפרדה והפקעת האדמות; אי שחרור האסירים הפוליטיים; כליאת מיליוני פועלים ללא מקורות פרנסה – בעזה, מאחורי "גבול" פיקטיבי, ובגדה מאחורי החומה. הלהבות של האינתיפאדה השלישית יעלו על כל אלו שהכרנו בעבר.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.