מחיקה והטבות מס

איציק ספורטא

בימים האחרונים פורסמו כמה ידיעת על מחיקת חובות ל"חוות השקמים". כמה מחקו? בתחילה נטען שהסכום היה 600000 שקלים, כעת נתבשרנו שהסכום ממש צנוע וקטן, 350000, שקל. בואו נשער מצב של מישהו שאינו יכול לשלם את המשכנתה שלו האם מישהו היה מעלה על הדעת למחוק לו סכום כזה? בטח, זה הרי קורה יום יום.

מה אומר מנכ"ל לאומי ושות`: " אבי זלדמן, מנכ"ל לאומי ושות`, ששימש ב-1996 מנהל בכיר לבנקאות פרטית ומסחרית, טען כי הסכום מוגזם. לדבריו, מדובר ב-350,000 שקל ולא ב-600,000 שקל. הוא טען כי הייתה זו פעילות בנקאית שגרתית למדי, שהייתה נפוצה באמצע שנות ה-90 על רקע הערעורים שהופנו נגד הבנקים על גובה הריבית". זה ממש שגרתי, אוי השגרה המבורכת.

פורסם על תוכנית הטבות מס למתגוררים סמוך לרצועת עזה, וגם יישובים אחרים שנמצאים קצת רחוק משם, אבל למה להיות קטנוניים. בידיעה המודפסת יש טבלה המבשרת על הסכומים שיתווספו לנטו לגברים ולנשים נשואות שיש להן ילד אחד. ממבט ראשון מתברר שנשים מקבלות פחות מגברים עד לשכר של 10000 שקל, זה נראה מוזר בעיני וביקשתי לבדוק מה קורה פה. באתר משרד האוצר מצאתי כמה מס אמורים לשלם גבר או אישה בקטגוריות השכר שבין 5000 ל- 10820 שקלים. לאישה שהיא גם אימא לילד יש 3.75 נקודות זיכוי לעומת 2.25 לגבר. אם כך נשים משלמות מראש פחות מס, למשל בשכר של 5000 שקל אימא לילד אינה משלמת דבר לעומת 207 שקלים שמשלם הגבר. לאחר ההטבה האישה לא תיהנה מתוספת לנטו לעומת הטבה של 207 שקלים לגבר. הקטגוריה המעניינת ביותר היא של המשתכרים 6000 שקל לחודש, לגבר תהיה תוספת של 437 שקלים ולאישה 95 שקלים. בעוד לגבר מורידים את מלוא המס שצריך היה לשלם לאישה מורידים רק 60% מסכום המס שהייתה צריכה לשלם (170 שקלים). 

מלבד זאת מאוד בולטת לעיין ההטבה על פי דרגת השכר מי שמשתכר 5000 שקל יקבל הטבה של 207 שקלים לחודש ומי שמשתכר 10820 שקל יקבל 1407 שקלים, כמעט פי שבע יותר, למה? מה הסיפור?

כאשר  בודקים את היישובים והמועצות האזוריות שנכללים ומפת ההטבות מוצאים שהשכר בהן נמוך מאוד, מה שמבטיח שרק מעטים מן התושבים ייהנו מן ההטבות. ישנם שני יישובים עירוניים ברשימה בית שאן וחצור. בשנת 2002 מעל ל-40% מן השכירים בישובים אלה השתכרו פחות משכר המינימום. השכר הממוצע של נשים בשני היישובים בשנת 2002 בממוצע שנתי לחודש היה 3555 בבית שאן ו-3274 בחצור. בישראל כ-50% אינם מגיעים לסף המס, ויותר מכך ביישובים האמורים. זאת אומרת שהנהנים יהיו חלק קטן מן התושבים. במקום לתת הטבות מס למה לא להשקיע בחינוך, בריאות וביצירת מקומות עבודה שמשלמים שכר גבוה? אבל זה כמובן מסובך מידי, ולמה להסתבך כאשר יכולים בהינף קולמוס לתת הטבות מס רגרסיביות בעליל רק לחלק קטן מן האוכלוסיה.

יטענו כנגדי מה אתה רוצה מאלו שגרים בפריפריה שמשתכרים שכר סביר? למה אינך יוצא כנגד העשירים באמת? שאלות במקום, אבל בכל זאת גם בהחזרי המס הללו מתבטאת תפיסת העולם שמשרתת ישירות גם את העשירים הגדולים.

בכלל כל הרפורמות במס פועלות כך שהן מייצרות פגיעה בשרותים חברתיים ויצירת פערים חברתיים בנוסף על אלו שקיימים. עמותת סנאט טוענת כך: "לעומת זאת, בהיבט החברתי, בטווח הארוך, לא צפוי שיפור: הרפורמה לא תועיל לסגירת הפערים הכלכליים-חברתיים, הגבוהים היום בכל קנה מידה עולמי, ויש סיכוי שאף תחריף אותם. המקור המרכזי להחרפת הפערים הכלכליים החברתיים עקב הרפורמה טמון בגרעון הפרמננטי של  כ – 7 מיליארד ₪ כתוצאה מהרפורמה אשר דרך מימונו תהא בהקטנת הוצאות הממשלה באופן משמעותי. צפוי כי קיצוץ בהוצאות הממשלה יבוא לידי ביטוי בצמצום ההוצאה לנפש בתחומי הבריאות, החינוך והרווחה".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.