על ספרה של אסתר אלכסנדר "כוח השוויון בכלכלה"

עזרא דלומי

"כוח השוויון בכלכלה" שהופיע לראשונה ב-1990 ויוצא לאור עתה במהדורה שלישית ראה את הנולד. הרבה מן המתחולל בכלכלה שלנו היום – האבטלה, שחיקת תקציבי הרווחה, הפערים הכלכליים המאמירים – מופיעים כתחזית ששורשיה נטועים במשק הישראלי של שנות השמונים של המאה שעברה שבהן עוסק הספר. בשנים אלה התקבלו החלטות  גורליות שאת תוצאותיהן חזתה אסתר אלכסנדר במדויק והן משפיעות מאוד על ימינו אלה.

שנות השמונים הן שנות מפולת מניות הבנקים; אלה שנות ההיפר אינפלציה; השנים של ראשית המשבר במשק ההסתדרותי והקיבוצי; אך בעיקר אלה שנות לידת תכנית הייצוב (יולי 1985), אשר יחד עם בלימת האינפלציה חוללה שינוי מבני עמוק בכלכלה הישראלית והניחה את היסודות לתהליכי ההפרטה, החלוקה המחודשת של העושר הלאומי ושחיקתה של מדינת הרווחה. את כל אלה מנתחת אסתר אלכסנדר בכלים ייחודיים שאינם מנתקים את הכלכלה מזירת מאבקי הכוח והאינטרסים – הפוליטיים והגלובליים – שבתוכם היא מתנהלת. קביעת שער ריבית איננה טכנאות כלכלית אלא גם מעשה פוליטי המחלק את ההכנסות במשק; ממוצעים ומצרפיות הם מספרים מתעתעים אם לא בודקים היטב כיצד נוצרו. ממוצע חיובי לא מייצג תמיד מצב חיובי. צמיחה הנוצרת על-ידי מגזר דק של עושר גדול שונה בתכלית מצמיחה שמתחלקת על-פני כל האוכלוסייה, גם אם הממוצע הוא אותו ממוצע. כבר למדנו שאפשר לטבוע גם בנהר שעומקו הממוצע הוא חצי מטר.

דיון מיוחד מקדישה אסתר אלכסנדר להצגת מודל חלוצי להבנת תופעת הסטגפלציה (שילוב של מיתון ואינפלציה). לדעתה, זו נגרמת בעיקר של קיומם של "שני משקים" במדינה. משק עשיר, צומח, המנהל כלכלת יוקרה ומשק עני, קפוא, השרוי במיתון. מודל זה הפך במהלך השנים ל"מיין- סטרים" בחשיבה הכלכלית. 

יתרונו הגדול של הספר בהיותו כתוב בשפת בני אדם. אסתר אלכסנדר מורידה את הכלכלה לגובה העיניים ומפריכה את הטענה שמדובר במדע מדויק שאין לנו שליטה על חוקיו. זו כלכלה בעברית מדוברת.

מי שיקרא את "כוח השוויון", סביר שיצבוט את לחיו ויאמר לעצמו: זה בעצם די פשוט, איך לא חשבתי על זה קודם. 

את הספר ניתן לרכוש בהוצאת הקיבוץ המאוחד 03 5785810, או בסטימצקי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.