על מגדל השן הישראלי, הפילוסוף הטוב ביותר וחסיד אמריקאי

יוסי דהאן

דליה מרקוביץ` בסקירה בהירה וחדה סוקרת את ספרו של עמי וולונסקי, "אקדמיה בסביבה משתנה: מדיניות ההשכלה הגבוהה של ישראל 2004-1952", וולנסקי היה בעבר היה בעבר יועץ לענייני השכלה גבוהה לארבעה שרי חינוך, וסגן המנהל הכללי של משרד החינוך לתכנון ולהערכה. בין היתר, היא כותבת:

 "מקומם של הנתונים הלא-מחמיאים…נפקד מן הספר. כך, למשל, שיעור יוצאי צפון אפריקה הלומדים באוניברסיטאות בישראל נמוך בהרבה משיעור הסטודנטים מקרב קהילות יהודיות צפון-אפריקאיות בצרפת. נתונים דומים מאפיינים גם את הקהילות הפלסטיניות מחוץ לישראל. אך הספר אינו מטריד את עצמו במחקר משווה, ובאותה רוח גם אינו טורח לשאול מיהו הסטודנט הישראלי, ומיהו החוקר הישראלי. נראה כי הרכב אוכלוסיית הסטודנטים והחוקרים אינו נתפס כמרכיב רלוונטי בניתוח הישגי ההשכלה הגבוהה".

 

מייקל איגנטייף, Ignatieff, הוא אינטלקטואל ציבורי, המגדיר את עצמו כליברל, שכתב ספר על ישעיהו ברלין ועל התערבות הומניטארית בקוסבו.  הוא נוהג לפרסם לעיתים תכופות מאמרים פרוגרמטיים על סוגיות בינלאומית, הוא גם ראש המרכז לזכויות אדם בבית הספר לממשל באוניברסיטת הארוארד. איגנטייף, מין ליברל שהתפכח,  פרסם לאחרונה מספר מאמרים בזכות ההתערבות האמריקאית בעירק והוא תומך נלהב במשימת השליחות ההיסטורית של האמריקאים לקדם דמוקרטיה בעולם, גם כאשר האירופאים מעקמים את אפם. איגנטייף גם בעד עינויים בתנאי שאלה יהיו תחת פיקוח. מארינו אגואייר, Aguirre, חוקר במכון הבינלאומי באמסטרדם מצביע על טקטיקת הטיעונים של איגנטייף ועל העירוב שלו בין היסטוריה לתעמולה.

  

במשאל מאזינים בתחנת רדיו בריטית בתשובה לשאלה מיהו הפילוסוף הטוב ביותר זכה קרל מארקס במקום הראשון כשהוא זוכה ב 28% מקולות המאזינים הבריטיים שנמאס להם מהפנדמנטליזם הקפיטליסטי הכלכלי. ההסטוריון אריק הובסבאום מסכים עם הבחירה הזו ולו רק בגלל נבואותיו אודות גלובליזציה שהפכו למציאות בימינו. במשאל דומה במגזין "Economist" זכה הפילוסוף הסקוטי דיויד יום.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.