לזכרו של אוהב אדם ושוחר צדק

יוסף אלגזי

לאחרונה הלך בדרך כל בשר, בקנדה, הארכיבישוף יוסף ריא, שכיהן בין השנים 1968-1974 כראש הכנסייה המזרחית-קתולית בישראל. בני הדור ההוא זוכרים בוודאי את הפגנת האלפים שבראשה הוא עמד ב-23 באוגוסט 1972 בירושלים בתביעה להחזרת עקורי איקרית  ובירעם  לכפריהם. בסיום ההפגנה, שצעדה משער יפו בעיר העתיקה עד לקרית  הממשלה, פנה הארכיבישוף ריא, ברמקול, לראש הממשלה דאז, גולדה מאיר, והפציר בה לעשות סוף-סוף צדק עם העקורים שצידקת תביעתם הוכרה פעם אחר עם על-ידי בית המשפט העליון.

בשנת 1974, שבור ומאוכזב,  התפטר הארכיבישוף ריא מכהונתו בארץ. לאחר שהסינוד הקדוש של כנסייתו אישר את ההתפטרות, עזב ריא את הארץ ועבר לחיות בקנדה.

יוסף ריא נולד בשנת 1917 בעיר זחלה בלבנון. בשנת 1941, עם סיום לימודיו בכנסיית "סנטה אנה" בירושלים, הוסמך לכמורה. בין השנים 1941-1949 הוא כיהן ככומר בלבנון ובמצרים וניצל את שהותו במדינות אלו ללימודי שפות ופילוסופיה. הוא הקדיש הרבה מזמנו בהוראה. בין השאר היה מורה בקולג` "סאן מרק" באלכסנדריה.

בין השנים 1949-1952, כיהן ריא במדינת ניו-ג`רסי בארצות-הברית. ממנה הוא עבר לעיר ברמינגהאם שבמדינת אלבמה בה הוא כיהן כעשר שנים. כאן, הוא שיתף פעולה עם מרתין לותר קינג במאבקו לביטול מדיניות האפלייה וההפרדה הגזעית של השחורים בארה"ב.

באוקטובר 1968 התמנה ריא לעמוד בראש הארכיבישופות של עכו והגליל.

מינויו בראש הכנסייה  המזרחית-קתולית בישראל,  היווה מהפך ביחסים שבין  בני עדתו לבין  שאר העדות הנוצריות, בתוך כלל האוכלוסיה הערבית ויחיסיה עם השלטון והחברה בישראל.

למשל, ביודעו כי משך שנים התנהל עימות חריף ובלתי מתפשר בין קודמו לכהונה, הארכיבישוף מכסימום חכים, למפלגה הקומוניסטית רבת ההשפעה בקרב האוכלוסיה הערבית בישראל, כבר בתחילת כהונתו הוא נקט בצעד שהדהים את כולם. באחד הבקרים, ללא כל הכנה מוקדמת, הוא התקשר בטלפון למועדון הישן של המפלגה הקומוניסטית בנצרת והודיע לחברי הנהגתה המוקומית שהוא בדרכו אליה לפגישת היכרות. עברו דקות ארוכות עד שבני שיחו ההמומים התאוששו מההפתעה, ואז הם השיבו לו שישמחו לקבל את פניו במועדונם. תוך דקות עשתה לה הידיעה כנפיים בעיר, ובשעה היעודה המון רב הצטופף ליד הכניסה של המועדון כדי לחזות במחזה. הארכיבישוף ריא הגיע למועדון, ולפני שטיפס בגרם  מדרגותיו, הוא קידש אותו עם הצלב, ואחרי כן ישב שעה ארוכה עם בני שיחו שקידמו אותו במאור פנים.

המסר של ריא היה ברור והוא כוון לא רק למארחיו הקומוניסטים. הוא ביקש לאותת שבכוונתו לפתוח דף חדש ביחסים שבין כל מרכיבי האוכלוסיה הערבית – עדות, ארגונים ומוסדות חברתיים – למען אחדותה ולקידום האינטרסים שלה.

יוסף ריא פתח בדו-שיח הן עם דוברי הממשל בישראל והן עם חוגים יהודים רחבים. בעידודו, חידשו עקורי איקרית ובירעם את מאבקם להחזרתם לכפריהם. הארכיבישוף ריא היה הרוח החיה של הוועד  להחזרת העקורים בו נטלו חלק גם אישים פוליטיים ואנשי רוח יהודים רבים ממיגוון רחב של דעות. רבות מישיבות הוועד התקיימו בבית הארכיבישופות בחיפה. הוועד אירגן אסיפות וחוגי הסברה ברחבי הארץ. בשיאה של פעילות זו נערכה הפגנת האלפים ביולי 1972.  

ריא התאכזב מרה מחוסר נכונותה של ממשלת ישראל להחזיר את העקורים לכפריהם. בעיניו, סרבנותה בעניין הזה היתה ביטוי לחוסר נכונותה    לשנות את מדיניותה כלפי האזרחים הערבים במדינה, לשים קץ למדיניות האפלייה כלפיהם ולהבטיח להם שוויון זכויות מלא.

בשלושים ואחת השנים האחרונות לאחר שעזב את ישראל,  ריא חי במנזר  "מדונה האוס" בקנדה. הוא הקדיש את זמנו בתפילה ובכתיבת חיבורים תיאולוגיים. משך כל השנים הללו הוא שמר על קשר מכתבים עם אנשים שהכיר בישראל ופעל עימם. בשנים האחרונה היה חולה והיה רתוק לכסא גלגלים. בשנת 2004 הוצגה מועמדותו לקבלת פרס נובל לשלום. ב-11 ביוני השנה  הוא מת. עם היוודע דבר מותו בארץ, הקדישה לו העתונות הערבית בארץ מאמרי זכרון.

בשבת הקרובה (23.7), בשעה 10 לפני הצהריים, תיערך מיסה לזכרו של הארכיבישוף יוסף ריא בכנסייה "אלסיידה" באקרית. למחרת הטכס, תיפתח  הקייטנה המסורתית של ילדי העקורים והנושאת את השם "קייטנת השורשים והשיבה".

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.