שולמית אלוני על טלי פחימה, אי צדק סביבתי ופגיעה בזכויות מתנגדי ההתנתקות

יוסי דהאן

בימים אלה התפרסם דו"ח (אי) הצדק הסביבתי לשנת 2005 (מסמך בן 110).  הדו"ח מפורסם על ידי ועדת המעקב לצדק סביבתי (עורכת: כרמית לובנוב. צוות עריכה: אלונה שפר (קארו), נאור ירושלמי, נועה גכט, שגית פורת, ראיד פאדילה). ועדת המעקב כוללת 34 ארגונים. ייחודו של הדו"ח הוא בהצבעה על הקשר ההדוק בין פגיעה בסביבה לפגיעה בזכויות חברתיות.

המסקנות העיקריות של הדו"ח הן:

 1. חלקים נרחבים מאוכלוסיית ישראל נמצאים בסיכון גבוה של פגיעה בריאותית בשל חשיפה למפגעים סביבתיים. לאוכלוסיות החלשות קשה יותר להתמודד עם מפגעים אלו.

2. מספר קבוצות אוכלוסייה סובלות יותר מאחרות. בין היתר, אנשים בדרום וליד מפרץ חיפה המתגוררים ליד ריכוזי תעשייה, בדווים בנגב, פועלי תעשייה וילדים.

3. אין אפשרות להשיג נתונים על מפגעים סביבתיים ופגיעותיהם, וזאת בשל היעדר חובה חוקית על התעשייה לפרסם נתונים אלה ואוזלת היד של מערכת האכיפה השלטונית.

דברי שולמית אלוני שבאה לבית המשפט המחוזי לחזק את טלי פחימה.

"אני חושבת שיש הרבה אנשים שמשתינים בבריכה, אבל טלי השתינה מהמקפצה. הרבה אנשים חושבים שמה שאנחנו עושים לפלסטינים הוא נורא ואיום אבל היא גם פעלה ואם היא הייתה ממשפחה מיוחסת אז היא כלל לא הייתה עומדת לדין. אני כשלעצמי אבד לי מזמן האמון בשירותי הביטחון בשל אינפורמציה לא נכונה שהם מפיצים בציבור".

מתוך מחאת האגודה לזכויות האזרח על מניעת נסיעת האוטובוסים של מתנגדי ההתנתקות לנתיבות.

"השימוש באמצעים קיצוניים ומחוסרי סמכות שכאלה כדי לסכל מראש קיומה של הפגנה – אף הפגנה לא חוקית – מזכיר משטרים, שלא היינו רוצים להידמות להם. הניסיון למנוע מקבוצה של אזרחים לנסוע מעיר אחת במדינת ישראל לעיר אחרת, אינו חוקי ומהווה פגיעה חמורה בזכות האדם לחופש תנועה. יגענו ולא מצאנו כל הוראת חוק, המסמיכה את המשטרה לעכב אוטובוסים, אך משום החשש שנוסעיהם מבקשים להתקבץ במקום מסויים. אם תתפתח בנתיבות התקהלות לא חוקית, למשטרה נתונות סמכויות רבות ומגוונות כדי להתמודד עם המצב; אולם אין כל הצדקה או הרשאה בחוק למנוע מראש את הנסיעה לשם."  את חוות הדעת כתבה עורכת הדין לילה מרגלית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.