הפרדה - תערוכה חדשה בגלריה בבית האדריכל

חיים יעקובי

הפרדה על בסיס אתני, לאומי ומעמדי מאפיינת את המרחב הישראלי. תיחום מרחבי מפריד בין יהודים לערבים, בין מזרחים לאשכנזים, ובין עשירים לעניים ומצליב בו זמנית בין סוגים שונים של יחסי כוח חברתיים בישראל. סגרגציה במגורים, חינוך ותעסוקה מתרחשת בערי הפיתוח, בערים המעורבות כמו גם בשכונות המסוגרות ה"מגנות" על תושביהן בעלי ההון (ראו נייר עמדה שנכתב על ידי יעל פדן ושולי הרטמן מעמותת במקום: ww.bimkom.org))

התערוכה הפרדה תפתח ב-28.07.05 בגלריה בבית האדריכל ביפו. היא התערוכה השמינית בסדרת התערוכות מקומי שעורכת קריאה ביקורתית של המרחב הישראלי. הפרויקט מזמין את הצלמים יאיר ברק, עמית גרון ואורית סימן-טוב, וכותבים מתחומים שונים (אדריכלים, מתכננים, סוציולוגים ופעילים חברתיים), לצלם ולהתייחס למספר אתרים המצביעים על הזיקה בין הפרקטיקות התכנוניות לבין ההיגיון של ההפרדה. בנוסף תהפוך הגלריה למעין חלל לתצוגה/עיון בחומרים תיעודיים (סרטי וידאו, כתבות טלויזיה וכתבות עיתונות), הנוגעים לאתרים והנושאים המוצגים.

התערוכה מבקשת לטעון כי הגיון ההפרדה – כמושג פוליטי-תרבותי ומרחבי – אינהרנטי לתהליכי ייצורו של הנוף העירוני והכפרי בישראל. יתר על כן, הפרויקט מבקש לבחון את האופן בו האסתטיקה של ההפרדה מיוצרת על ידי הפרקטיקות התכנוניות – ארכיטקטורה, תכנון, הנדסה אזרחית (כבישים) ואדריכלות נוף – המנרמלות את ההפרדה הפיסית והתודעתית באמצעות הסביבה הבנויה.

מרבית הדיון העכשווי בהפרדה נקשר לגדר ההפרדה. אך השימוש בגדרות וחומות, לא נועד רק לגבולותיה החיצוניים של ישראל. מכשולים פיזיים בלתי עבירים הפכו לפיתרון מרחבי זמין בתוך תחומי ישראל. התערוכה הפרדה מחזירה אם כן את הדיון בפוליטיקה של האדריכלות, אל תוך תחומי הקו הירוק.

בין האתרים בהם עוסקת התערוכה: ג`סר א-זרקא- קסריה; לוד-פרדס שניר; רמלה- ג`ואריש; רעות-מכבים -מודיעין; ארסוף; יפו; כביש עוקף; כביש 6; עומר-תראבין; מגדלי חוף הכרמל בחיפה; שיכונים בירושלים ומרכז קליטה בבאר שבע.

בין הכותבים לתערוכה: תמר ברגר, סופרת וחוקרת; יעקב גארב, מתכנן וחוקר; רלי דה פריס, אומנית וסטודנטית לאדריכלות נוף; אורי ואקנין, קולנוען; אלונה ורדי, מרכזת פרויקט סביבה וקהילה שתיל; אורן יפתחאל, גיאוגרף; יובל תמרי, סטודנט לתכנון תואר שני;חיה נח, חוקרת ופעילה חברתית; יונית נעמן, פעילה חברתית; נטע עמר, עו"ד ופעילה פמיניסטית מזרחית; דני רבינוביץ, אנתרופולוג ונח`לה שקר מהנדס אזרחי וממקימי האגודה למען ערביי יפו (הרביטה).

פרטים

צלמים: יאיר ברק, עמית גרון, אורית סימן-טוב .

אוצרים: אדר` שלי כהן, ד"ר חיים יעקובי.

פתיחה חגיגית: יום חמישי 28.07.05 בשעה 20:30. נעילה: 01.09.05.

הגלריה בבית האדריכל, עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל, רחוב מגדלור 15, יפו.

שעות פתיחת הגלריה: ימים א`, ב`, ד`: 10:00 – 17:00 יום ג`, ה`: 14:00 – 19:00.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.