Talk is Cheap

יוסי דהאן

קשה למצוא בימים אלה מטבע לשון זול ושחוק יותר מ"דמוקרטיה". כל מעשה שטות או עוולה מוצדק בשם ערכי הדמוקרטיה. דוגמה לפרקטיקה הזו ניתן למצוא בפסק דינו מהבוקר של בית המשפט העליון בעניינם של שי מלכה ואריאל וונגרובר, מייסדי "תנועת הבית הלאומי" שארגנה את חסימות כבישים ברחבי הארץ שרפה צמיגים וקראה להפרת החוק. בפסק הדין עמוס הריטוריקה הליברלית הזה יש כמה התבטאויות מעניינות ואירוניות בענייני דמוקרטיה ומוסר, הן של הנאשמים והן של השופט ברק. הנאשמים הגיעו לבית המשפט העליון כיוון שהם מערערים על פסק דינו של בית המשפט המחוזי לעצור אותם עד תום ההליכים, למעשה עד תום תקופת ההתנתקות ב 31 באוגוסט.

טענת המערערים מלכא וונגרובר היא ש "פעילותם מתמצה במרי אזרחי לא אלים, המממש את זכותם הדמוקרטית לחופש ביטוי ומחאה ואינו מסכן את הציבור. לשיטתם, בקשת המדינה לעצרם מהווה ניסיון פוליטי למנוע את פעילות המחאה הלגיטימית שלהם. כן מרחיבים הנאשמים בעניין האכיפה המפלה שנוקטת להבנתם המדינה".

מעניין תהליך ההמרה המהפכני שעובר בשבועות האחרונים על הישראליים הערכיים והשורשיים הללו, כיצד תוך זמן קצר הפכו ממפקיעי קרקעות, עוקרי מטעי זיתים ומתעללים סדרתיים בזכויות אדם לחבורה של פציפיסטים ממשיכי דרכם של תורו, מהטמה גאנדי ומרטין לותר קינג, מופת של סובלנות, אי אלימות ואהבת אדם.

אירונית במיוחד טענתם של המערערים המלינים על  אכיפת החוק המפלה והסלקטיבית שנוקטת המדינה כלפיהם. הקהל הקדוש הזה החי זה למעלה משלושים שנה מחוץ לשלטון החוק בחסות ממשלות ישראל לדורותיהם מתלונן על אכיפה מפלה. כל מה שקרה בחודשים האחרונים הוא שהדון, ראש המשפחה העבריין החליט מטעמיו לנשק חלק מחברי הכנופיה על הלחי, להוריד מהם את חסותו ולהפקירם.

גם לנשיא בית המשפט העליון שכותב את פסק הדין יש כמה אמירות מעניינות בענייני מוסר ודמוקרטיה. וכך הוא כותב:

"שום טיעון מוסרי אין בו כדי להצדיק שריפת צמיגים בכבישים המסכנת קשות את חיי הנוסעים על הכביש; שום טיעון פילוסופי לא יוכל להצדיק עיכובה של יולדת הצריכה לבית חולים, או את עיכובה של מכונית כיבוי אש בדרכה למניעת שריפה; שום טיעון משפטי בדבר "מרי אזרחי" לא מאפשר התנהגות אלימה, הפוגעת קשות בחיי בני אדם".

"שום טיעון פילוסופי לא יוכל להצדיק עיכובה של יולדת הצריכה לבית חולים". תלוי מי היולדת ותלוי כמובן היכן שוכן בית החולים.בושושדו

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.