לו הייתם אינטל

איציק ספורטא

ושוב אינטל זוכה למענק נדיב מידי, הפעם 525 מיליון דולר, משהו כמו 2.4 מיליארד שקל. זה כמובן בנוסף ל-680 מיליון דולר שניתנו לאותה חברה בעבר, כ-3 מיליארד שקל. תגידו, שזה כדאי. אבל מה לעשות שגם ממשלת ישראל לא חושבת כך, פורסם לפני כשנה שהממשלה מתנגדת להגדלת המענק על פי דרישת אינטל, שלא הסתפקה במענק של 12.5% ודרשה מענק של 20%. ופתאום התנגדות הממשלה נעלמה והוחלט להגדיל סכום המענק ב-90 מיליון דולר, 15% מענק.

כך נכתב בגלובס: " בכירים באוצר הגדירו היום (א`) כ "הצמדת אקדח לרקה" את המו"מ עם בכירי אינטל, שבסיומו הושג סיכום לפיו תקבל החברה מענק מיוחד בגובה 15% מההשקעה הכוללת של 4 מיליארד דולר שיושקעו בהקמת המפעל החדש בקרית גת.

לפי הבכירים באוצר, בכירי אינטל תבעו להגדיל את גובה המענק מ-12.5% ל-20% – ודרשו תשובה תוך 24 שעות. דרישתם נדחתה על הסף. אותם בכירים אומרים כי עדיף היה להקצות את תוספת הכספים מהגדלת המענק מ-12.5% ל-15% מההשקעה לדברים אחרים, כמו מחקר ופיתוח". מה אתם אומרים? שממשלת ישראל נתונה לסחיטה ואינה יכולה לעמוד על עקרונותיה? הרי זו ממשלה זקופת קומה שאינה נכנעת לכלום, אלא אם הוא ארגון כלכלי שישראל מעניינת אותו כשלג דאשתקד.

לפני כמה ימים פורסם מאמר שטען שלא צריך לתת לאינטל כסף נוסף כיון שזו חברה שיודעת לקחת ולא לתת. מה מבטיחה אינטל? לייצור עוד כמה מקומות עבודה. כמה? במקום אחד מדובר על כ-6500 מקומות עבודה, לא כולם, כמובן באינטל, אלא בחברות שמספקות שירותים. בשידור טלוויזיה שמעתי את המספר המדויק של בין 2000-4000 מקומות עבודה. יצירת מקום עבודה אחד עולה למדינה בין 90000 ל-230000 דולר, סכום ענק. מה יהיה השכר ותנאי העבודה של עבודות אילו? לא יודע. למה לא לדרוש יצרית מקומות עבודה ששכר המינימום בהם הוא שכר מחייה? דרישה כזו צריכה להיות חלק מהמענקים ואמורה להקיף את עובדי החברה, עובדי הקבלן המועסקים בחברה, כמו גם את הספקים של החברה.   

אז מה יש לנו? מענקים במיליארדים לחברה אחת שלא שיפרה, לדעתי, את המצב בקריית גת בכלום. כניעה לכוחה של חברה רב לאומית. וחופש של אותה חברה ביחסי העסקה של עובדים. מה אי אפשר למצוא שימוש טוב יותר למיליארדי שקלים, אלא לתת אותם לחברה מאיימת אחת?

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.