מעולם לא ניתנה לאנשי עסקים הזדמנות כזו

יוסי דהאן

"מעולם לא ניתנה לאנשי עסקים הזדמנות כזו להשפיע על מערכת החינוך" מאיר שני. איש עסקים חבר ועדת דוברת.

אור קשתי ב"מעריב" ויולי חרומצ`נקו ב"הארץ" מדווחים הבוקר על חוזה חדש האמור להיחתם בעוד כחודש בין משרד החינוך ושתי קרנות פרטיות: קרן IVN וקרן יד הנדיב. מטרת החוזה היא הקמת מכון חדש להכשרת מנהלי בתי ספר – "המכון הישראלי לפיתוח מנהיגות בית ספרית". ההכשרה במכון תהווה תנאי לקבלת "רשיון מנהל", שבלעדיו לא יוכל מנהל בית ספר לכהן בתפקיד. נוסף על כך, תוכניות ההשתלמות הקיימות באוניברסיטאות השונות, שבהן לומדים מדי שנה מאות מנהלים, יצטרכו לקבל מעתה "תו תקן" מהמכון החדש.
המכון אמור להפתח בתחילת שנת 2006, כאשר המרכז לפיתוח עובדי הוראה בכירים הציבורי השייך למשרד החינוך והפועל מאז שנות ה-60 ייסגר.

תקציב המכון החדש יהיה 30 מיליון שקל בשנה, אשר יתחלקו שווה בשווה בין משרדי החינוך והאוצר לבין הקרנות הפרטיות על-פני חמש שנים. 

קרן IVN (Israel Venture Network) היא קרן של יזמים ואנשי עסקים ישראליים ואמריקאיים שעוסקת בפרוייקטים בתחום החינוך. בין חבריה המרכזיים נמנים שלמה דוברת, מי שעמד בראש ועדת דוברת, יצחק דנציגר, נשיא קומברס חבר ועדת דוברת, וניר ברקת בעל חברת היי טק וחבר מועצת עיריית ירושלים שניהל בחודשים האחרונים קמפיין חוצות בעלות מיליוני שקלים ליישום הרפורמה.

היוזמה להקמת המסגרת החדשה באה מצד הקרנות. אור קשתי מספק תיאור שגרתי של תחילת היוזמה – עיסקה נוספת בין הפריץ לגביר: "אריק בן-חמו, יו"ר IVN, ביקר בארץ לפני כשנה וזרק את הרעיון לשר האוצר, בנימין נתניהו. ביבי התלהב מאוד והפך את הקמת המכון לפרויקט כמעט אישי. ללבנת אין בעיה אידיאולוגית עם ההפרטה, במיוחד כאשר שר האוצר ממליץ על כך בחום" כך סיפר מקור יודע דבר.

עוד מסתבר כי אנשי IVN ניהלו משא ומתן עם משרד החינוך על הקמת המכון עוד לפני ששלמה דוברת ויצחק דנציגר מונו לחברי ועדה. דוברת כיושב ודנציגר כחבר שעסק גם בנושא הכשרת מנהלים בוועדה. כלומר במקביל לעבודת ועדת דוברת התנהל לו משא ומתן חשאי בין IVN למשרד החינוך על העברת האחריות בנושא הכשרת המנהלים. וכך יושבים להם שני אנשים העסקים דוברת ודנציגר מלאי רטוריקה אודות שקיפות, אחריותיות ומינהל תקין הנחוצים במערכת החינוך המסואבת כאשר במקביל הם מארגנים השתלטות עויינת על מוסד להכשרת מנהלים.

מדוע מעוניינים דוברת, דנציגר, בן חמו וחבריהם המנהלים במוסד להכשרת מנהלים? כאן כדאי להציץ באתר של עמותת IVN שם מצויין החזון של העמותה "לחזק את ההישגים החינוכיים של התלמידים בישראל באמצעות קידום היכולות הניהוליות  והתרבות הניהולית במערכת החינוך". כלומר הממשלה מעניקה לקרנות 15 מיליון שקלים מכספי הציבור להפצת התרבות הניהולית העסקית במערכת החינוך הישראלית על ידי הקמת מוסד מונפוליסטי להכשרת מנהלים.

לדברי מנכ"ל IVN, בני לוין, "ניהול הוא מקצוע ולנו, אנשי העסקים, בעלי הניסיון בניהול, יש יכולת להעביר את הידע מהעולם". לדברי לוין ב"הארץ", מנהל בית ספר ילמד במכון כישורים המאפיינים ניהול עסקי כמו עמידה ביעדים, ניהול תקציב ומשאבי אנוש ושיווק. בקורס פיילוט שערכה השנה IVN ל-30 מנהלי בתי ספר הם צוותו למנהלי חברות היי טק למשך יום ולמדו את צורת עבודתם.

האנלוגיה הברורה מאליה עבור לוין, דוברת, דנציגר, לבנת ונתניהו היא שחינוך הוא עסק כמו כל עסק אחר. לא עולה על דעתם שיש בכל זאת כמה הבדלים בין  המוסד הבית ספרי לעסק, בין ההגיון החינוכי להגיון הכלכלי, בין רכיבי מחשב לתלמידים, בין השורה התחתונה בעסקים לשורה התחתונה בחינוך. שיש בכל זאת כמה הבדלים בין מי שרואה את המנהל  כאיש שיווק הפועל על פי תכתיבי השוק לבין מנהל שהוא מנהיג חינוכי הנהנה מאוטונומיה פרופסיונאלית והמקדיש את מרבית זמנו לא ליצירת מראית עין מותגית המתחנפת לפלח שוק אלא ליצירת קהילה חינוכית המחנכת בנות ובנים להפוך ל אזרחים דמוקרטיים, ביקורתיים וספקניים. מה יכול ללמוד מחנך ממנכ"ל היי טק בעניינים הללו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.