איגודיי עובדים בארה"ב

איציק ספורטא

ב-1955 התאחדו שתי הפדרציות של האיגודים המקצועיים בארה"ב לאחר 20 שנה של קיום נפרד. ב-1935 החליטו חברי איגוד הכורים שהפדרציה של האיגודים (AFL) אינה ממלאת את תפקידה ולכן פרשו כדי להקים איגודיי עובדים על בסיס תעשייה (CIO) ולא על בסיס מקצוע כפי שהיה נהוג עד אז. במהלך שנים ספורות אוגדו עובדים רבים ביניהם איגוד עובדי המכונית. את מי זה בדיוק מעניין? אותי, אבל אני מקווה שלא רק.

כעת נראה שיש מהלך נוסף של פרישה מהפדרציה של איגודים חשובים כמו איגוד נהגי המשאיות (Teamsters) ועובדי השירותים (SEIU) שלהם כשליש מחברי הפדרציה. איגוד עובדי השירותים הצליח לאגד עובדי ניקיון שחלקם הגדול נשים, לטינוס ושחורים. זוהי התפתחות שנובעת מחוסר שביעת רצון של האיגודים הללו, ואחרים ממדיניות של ראשי הפדרציה. מצבם של איגודים בארה"ב הוא בכי רע, בעוד שבעבר שליש מן העובדים בסקטור הפרטי היו מאוגדים כעת שיעורם הוא פחות מעשרה אחוז. האיגודים הפורשים חושבים שצריך לחזק כוחם של עובדים המצויים במתקפה ומצבם של רבים מהם מורע.

לצורך כך מספר איגודים התארגנו לקבוצה בשם (Change to Win) המעלה מספר הצעות לשיפור מצבם של עובדים במקום העבודה ובשדה הפוליטי, תחת הכותרת חזרה לחלום האמריקאי (שישה עמודים). כמובן שזהו גם מאבק שיש בו גם ממדים אישיים, אבל זה תמיד חלק מהסיפור ולא הדבר החשוב ביותר.

האם יש עתיד לאיגודים מקצועיים? יש ולו רק בגלל שהם נחוצים לעובדים בעידן שבו תאגידי ענק הופכים לשליטיי העולם, ראו המצב של עובדי וולמארט שמעסיקם מונע מהם את זכות הייסוד להתארגן. אבל בעיקר בגלל שעובדים רוצים בכך, לפחות בארה"ב שם נמצא שרוב העובדים רוצים ייצוג. בישראל חלק קטן יותר מן העובדים, פחות מחצי, רוצה ייצוג של עובדים, וזה כנראה חלק מהמורשת הסוציאליסטית, כביכול, של כלכלה הישראלית. ככל שיורע מצבם של עובדים כך יגבר רצונם לייצוג, הבעיה שכאשר העובדים יירצו להתארגן יהיה הרבה יותר קשה לעשות כך הן בגלל המערכת החוקית והן בגלל התנגדותם הגוברת של מעסיקים שהתרגלו לנצל עובדים, מטרודן וחיפה כימיקלים כדוגמה. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.