מטרודן, השכלה, דיונון קלאבמרקט

איציק ספורטא

ספיח משפטי אחרון לנושא מטרודן, כידוע לאחר שבית הדין לעבודה קבע שהחלפת חברת ההסעות במהלך שביתה פוגעת בזכויות העובדים השובתים, פנו ראש עיריית באר שבע ושר התחבורה לבג"ץ כדי שזה יקבל החלטה בנידון. בג"ץ השהה את החלטת בית הדין לעבודה ואתמול החליט שכיון שהסכסוך נגמר אין צורך בפסק דין בנושא. זוהי שיטה מעניינת בואו נדחה החלטות עד שכבר לא יהיה צורך בהן, ואז נטען שזהו עניין תיאורטי שבו לא עוסק בית המשפט.

אילו לא היה משהה בג"ץ את החלטת בית הדין לעבודה היה סיכוי גדול יותר שהיה נחתם הסכם קיבוצי בין הצדדים. כאשר פונים לבג"ץ אחד הטיעונים כנגד הפנייה היא שיהויי. למה הגשתם עתירה רק עכשיו הרי עבר זמן מאז קרה האירוע, משום מה אין שיהויי בנוגע לפסקי דין. תארו לכם שהעובדים היו ממשיכים בשביתה עד החלטת בג"ץ, שביתה שהייתה נמשכת שמונה חודשים ולא חמישה חודשים.

בסקר נמצא שהנוכחות של אנשים שמצבם הכלכלי אינו משופר באוניברסיטאות נמוך משמעותית מזה של המבוססים בחברה. רק 9% ממסיימי תיכון בישובים לא מבוססים מגיעים למוסדות להשכלה גבוהה לעומת 37% מדומיהם בישובים המבוססים. איזו הפתעה בישראל השוויונית להפליא.

אם כבר באוניברסיטאות עסקינן, הוכרז סכסוך עבודה בדיונון שמשום מה אינה רוצה להכיר בהתארגנות של עובדיה. הבעלות על דיונון משותפת לאוניברסיטה והתאחדות הסטודנטים, כיון שאני עובד אוניברסיטה ,בעקיפין, אני מוצא עצמי במוסד אשר אינו מכבד את זכות ההתארגנות. מן הסטודנטים הרי איני מצפה לדבר. חובה על בעלי הרשת לאפשר ייצוג קולקטיבי בלי שום מגבלות, ולא הם הופכים למעסיקים מהגרועים בארץ. אולי זה לא אכפת להם אבל כדאי שחברים בארגונים אלו ישמיעו את קולם.

נחזור לקלאבמרקט, אנו מצויים כעת במתקפה יחצנית של בורוביץ` ורוזן שמגינים על שמם הטוב. לא אלאה אתכן/ם בכתבות בנושא אבל כתגובה לראיון של בורוביץ` כתב אדם שמציג עצמו כעובד ארקיע לשעבר כך: " דדי, אם אתה כזה תמים וצדיק מדוע ניצלת את עובדי ארקיע עד כלות? מדוע הפיטורים ההמוניים ומשכורות הרעב? מדוע פיטרו בארקיע אנשים נפלאים עם אפס פיצויים? מדוע תנאי הקבלה לאל על כרוכים בסדנאות משפילות ודרקוניות? מדוע אתה מחתים עובדים חדשים עם איסור הצטרפות לארגוני עובדים? אני מקווה שתוכל לתת תשובות לכל השאלות". אין מילים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.