תיאטרון שלטון החוק

יוסי דהאן

העולם הערכי והרגשי של שופטים בישראל אינו שונה מעולמם של טוקבקים באתרי החדשות באינטרנט. בכל פעם שמופיעה ידיעה על טלי פחימה באחד מהאתרים הללו ניתן למצוא בין התגובות (שעם הזמן מספר המגיבים המבטאים את התחושה שרודפים את טלי פחימה הולך וגדל), תגובה ברוח "שתירקב בכלא הבוגדת הזו". זו פחות או יותר עמדתה המשפטית של כבוד השופטת דבורה ברלינר מבית המשפט המחוזי בתל אביב. השופטת שסירבה היום לבקשת עורכת הדין של טלי פחימה, סמדר בן נתן, לשחררה מן המעצר בעקבות חזרתו של העד המרכזי מעדותו, נימקה את החלטתה, בין היתר, באמירה כי פחימה חצתה קווים וכי הזדהותה האידיאולוגית גרמה לה "לדאוג דווקא לשלומם של אנשי הטרור ולא לשלומם של אזרחי ישראל". מי שפוגע במה שנתפס בעולמה האידיאולוגי של השופטת כנאמנות למדינת ישראל אינו זכאי להסתובב חופשי, יש להשליכו לכלא. לא ברור מדוע מטריחה השופטת את טלי פחימה, נציגי הצדדים, המשטרה, התקשורת והציבור בהליך המשפטי מייגע וארוך כאשר, כמו אותם מגיבים באינטרנט,  גם היא סבורה שמקומה של טלי בפחימה בבית הסוהר.

לטענה כי זביידי עצמו אינו מבוקש עוד על ידי כוחות צה"ל, העירה על פי הדיווחים השופטת, כי  לא מדובר בציטוטים מדויקים אלא בפראפרזה של דברים שנאמרו על ידי גורמים שונים, מוסמכים ולא מוסמכים. השופטת שהפכה מבקרת תקשורת כנראה לא צופה ביומני החדשות הישראליים שבהם זביידי הוא אחד הסלבריטאים החמים ביותר.

התפיסה המשפטית של השופטת ברלינר שואבת את השראתה מענק אחר, שופט בית המשפט העליון אליקים רובינשטיין שאף הוא האריך את מעצרה של טלי פחימה עד תום ההליכים. באותה רוח אידיאולוגית וברוח אותה תפיסה מוסרית  כתב רובינשטיין בפסק דינו "ראשית דרכה של המשיבה לג`נין, כנטען, היתה למטרה אנושית של הקמת מרכז מחשבים. ואולם, כך מלכתחילה; אלא שבמהרה נעה פעילותה לכיוון החורג ממרכז מחשבים, אל עבר מעורבות אישית בדרגת עוצמה גבוהה עם ראשי טרור, במחוזות הטרור, תוך הזדהות עמם בדרגה משמעותית" והוסיף "מסוכנות של אדם המזדהה משמעותית עם מטרה אידיאולוגית, שעה שהגבול בין הבעת הזדהות לגילויים של סיוע היטשטש וכמו נמחה; בכך נעשה אדם "שבוי מטרה". כל אלה באשר למסוכנות".  על פי רובינשטיין וברלינר אמונותיה של טלי פחימה הם איום נורא על בטחונה של מדינת ישראל.

הבעייה היא שיש עוד אנשים שחושבים שלמופע הרדיפה והענישה הזה על רקע אידיאולוגי יש איזשהו קשר למשטר דמוקרטי, זכויות אדם ושלטון החוק.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.