לא ידענו שהוא כזה, חוק ההסדרים

איציק ספורטא

לא פעם דנו פה בחוק ההסדרים והמעמד המיוחד שלו, חוק זה שנועד להתאים חוקים לחוק התקציב הפך במשך הזמן למטרה בפני עצמו. ההוכחה הטובה ביותר לכך היא דבריו של שר האוצר: נתניהו אמר כי חוק ההסדרים במשק הוא לב המדיניות הכלכלית, ואילו תקציב המדינה הוא רק נגזרת שלו. "התקציב הוא לא הדבר העיקרי. תקציב שיש בו ריסון פיסקלי ויש בו שליטה בגירעון ואין בו פתיחה של המשק לתחרות לא שווה כלום".

לא רק זאת פגיעה בחוק ההסדרים לדידו תדון את מדינת ישראל לעוני, מצוקה והיעדר צמיחה, לא ידעתי שגורלנו תלוי בחוק אחד שנוי במחלוקת. מי שעוקב אחרי התפתחות החוק מוצא שמספר הסעיפים בו ומספר העמודים הוא בלתי נגמר, חוק ההסדרים לשנה זו היה בן 149 עמודים. בואו נבדוק מתי יש יותר עוני לפני או אחרי המצאתו הגאונית של חוק ההסדרים? להזכיר חוק ההסדרים חוקק ב-1985. נבדוק מה הייתה תחולת העוני של ילדים לפני התערבות הממשלה וזאת כיון שזהו שיעור העוני שמייצרת הכלכלה הישראלית, אם תרצו השוק. ב-1985 אחוז הילדים העניים היה 24% לערך בשנת 2003 הוא כבר היה 40%. בעין בלתי מזויינת נראה שהיום מצבם של ילדים גרוע ממה שהיה לפני חוק ההסדרים המפואר ועשרות רבות של תוכניות כלכליות שנועדו לייצר משק תחרותי ומוצלח.  

זה כמובן לא ישכנע את שר האוצר ודומיו ששכנעו עצמם שהם יודעים מה הם עושים, עד כדי כך יודעים שלא חשוב מה קורה. לא רק זאת הם יצרו לעצמם מערכת מדידה שמוכיחה עד כמה הם צודקים, כל המדדים האחרים הם סתם דברים. העוני הגובר הוא רק סיבה נוספת לנקוט במדיניות שהוכיחה את עצמה כמגבירה את העוני. הגיון ברזל. עדיין מדד העוני הנוכחי מטריד אותם כי הוא מאפשר ביקורת, שכידוע אין לה מקום בעולם המופלא של הידע המוחלט. אל תתפלאו אם בעתיד הקרוב ישונה מדד העוני כדי שיתאים לאידיאולוגיה ולמדיניות הנגזרת ממנה וגם הוא יוכיח עד כמה היא נכונה, נגיד בנק ישראל האמון על גישה זו כבר הציע מדד כזה. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.