למה הם מתאבדים? פילוסופים במחלוקת, מותה ולידתה של הרב תרבותיות

יוסי דהאן

סקירה ארוכה ומעניינת של הספר "Faucault and the Iranian Revoulution: Gender and the Seductions of Isalamism" שכתבו Janet Afary ו Kevin Anderson. הספר והסקירה דנים בעמדתו של פוקו כלפי המהפיכה האירנית. בתקופת מהומות הסטודנטים נגד השאח האירני יצא פוקו לאירן במשימה עיתונאית לסקר את המהומות בשליחות של עיתון איטלקי. מדיווחיו של פוקו התקבל הרושם כי הוא תומך במהפיכה האיסלמית של חומייני. עם עליית חומייניי וכינון התיאוקרטיה המוסלמית באירן תקפו רבים את פוקו וקראו לו להודות בטעותו. פוקו סירב. הספר המכנס את כתיבתו של פוקו בעניין זה מצטרף למבקריו של פוקו. ג`ונתן ריי מחבר המאמר הפורש באופן מעניין את תפיסתו של פוקו לא רק בעניין זה, סבור שהעניין מורכב הרבה יותר.

ב"Guardian" כתבת פרופיל ארוכה מאד על הפילוסוף היהודי אוסטרלי פיטר סינגר. סינגר הוא פילוסוף מעורר מחלוקת שזכה ליותר ממכתב אחד המאיים על חייו, ולא מעט קבוצות הפגינו נגד מעברו מאוסטרליה לאוניברסיטת פרינסטון בארצות הברית. סינגר הוא פילוסוף של המוסר המחזיק בעמדה תועלתנית שעל פיה כל ייצור שמסוגל לחוש כאב או או הנאה הוא ישות מוסרית. תפיסה עקרונית זו הביאה את סינגר לכתוב את הטקסט המרכזי על מעמדן המוסרי של חיות ועל החובות שיש לנו כלפיהן. סינגר גם טוען שלהורים ולרופאים יש הצדקה לסיים את חייהם של תינוקות בחודש הראשון לחייהם במקרים בהם התינוקות הללו נולדו עם ליקויים חמורים כגון היעדר תפקודים מוחיים מרכזיים. הוא גם תומך בהמתת חסד של מבוגרים, מה שלא מנע ממנו להמשיך ולטפל באמו חולת האלצהיימר. להגנתו טען סינגר שהוא כיבד את רצון אחותו. סינגר כתב גם לא מעט על צדק גלובלי, ספרו האחרון בעניין זה הוא One World, במאמר שכתב לפני שנים טען סינגר כי לאנשים בעלי אמצעים במערב יש חובה לתרום 10% מהכנסותיהם למען הצלת חיי אדם בעולם השלישי, חובה שהוא מקיים בעצמו. 

לאחרונה יצא ספר מאמרים ""Making Sense of Suicide Missions," אחד מכותבי המאמרים הוא הפילוסוף יאן אלסטר. אלסטר בוחן את תפקידם של מניעים ואמונות בפעולותיהם של טרורירסטים מתאבדים. אלסטר טוען כי אין להתייחס להתנהגותם של אנשים אלו כאל התנהגות לא רציונאלית הנובעת ממניעים פתולוגיים או ממניעי התאבדות. הוא מפרט מספר גורמים התורמים להתנהגות המתאבדים.  לחץ קבוצתי והרצון להתקבל על ידי הקבוצה הוא אחד הגורמים. במקרה של המתאבדים הפלסטינים, מופעל לחץ על המתאבדים כמה ימים לפני צאתם לפעולה, לחץ היוצר מצב נפשי ההופך את היציאה לפעולה לקלה יותר. למרות שהיא שנוייה במחלוקת בין מאמיני האיסלם הלגיטימציה שמעניקה הדת לפעולות אלה, טוען אלסטר, מהווה אף היא גורם תורם לפעולת ההתאבדות. דיאגו גמבטה, פרופסור מאוקספורד טוען כי התמיכה הארגונית שמקבלים אנשים אלו מהווה גורם חשוב מאד לפעולתם, גמבטה גם מדגיש את העובדה שלמרות שאין טרוריסטים מתאבדים המצדיקים את פעולתם באמונות של דתות אחרות, רק 34.6% מהפיגועים שבוצעו בין 1981 ל 2003 היו בהשראה איסלמית.

המאמר כולל הסברים של מחברות ומחברים אחרים לפעולתם של טרוריסטים מתאבדים.

סקירה של שני ספרים על רב תרבותיות:  "Multicualtural Politics: Ethnicity, Racims and Muslim in Britain" ספרו של Tariq Modood וספר נוסף "After the Cosmopolitan? Multicultural Cities and the Future of Racism" ספרו של Michael Keith, הסקירה נכתבה על ידי Ziauddin Sardar. מודוד יוצא נגד אלה המתקיפים את הרב תרבותיות ומונה את ההשפעות החיוביות של תרבויות מיעוט על בריטניה. מודוד טוען שההצלחות הללו מלוות ב"גזענות תרבותית" בעיקר כלפי מהגרים מאסיה שהיחס אליהם הוא שלילי בשל מאפיינים תרבותיים.  מודוד יוצא נגד המודל הרב תרבותי האמריקאי המהווה השראה למודל הבריטי, המודל האמריקאי מתייחס לרב תרבותיות במונחי גזע בלבד שחור-לבן. מודוד יוצא נגד התפיסה האינדיבידואליסטית הליברלית של רב תרבותיות וקורא לקיים רב תרבותיות על ידי הדגשת הקולקטיביות האתנית. סוקר הספר יוצא נגד רעיון זה וטוען כי גם המושג אתניות מתייחס בדרך כלל לקבוצות המיעוט ולא לקבוצת הרוב הלבנה ובכך הוא מחזק היררכיות תרבותיות. ספרו של מייקל קיית טוען שאנחנו צריכים לשנות את תפיסותינו על רב תרבותיות בעידן הגלובלי, זהויות אינן קבועות אלא משתנות כל הזמן וכך גם הזהות התרבותית. הרב תרבותיות הישנה מתה תחי הרב תרבותיות חדשה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.