שבוע חדש בעיות ישנות

איציק ספורטא

בשבוע שסביר שמירב תשומת הלב של התקשורת תופנה לאותה ברייה משונה הקרויה המתנתקות או הינתקות, תחל גם התוכנית המופלאה שתביא מזור למובטלים הישראלים הידועים בבטלנותם. מה קרה בניו יורק בעקבות תוכנית שכזאת: "רק 8% מהמובטלים שהופנו לתוכנית "ויסקונסין" בעיר ניו יורק מצאו עבודה בתוך שישה חודשים. מקרב אלה שמצאו עבודה, רק 35% התמידו בה במשך שישה חודשים או יותר, 29% שבו לקבל הבטחת הכנסה ו-36% נעלמו ואין עליהם מידע. אלה חלק מהממצאים ממחקר חדש שערך ארגון קהילתי בשם "קולות הקהילה נשמעים", בסיוע חוקרים מאוניברסיטאות בעיר ובמדינת ניו יורק". אם זו רמת ההישגים של התוכנית באמת כדאי להשקיע בה כמה שיותר.

במשרדי האוצר והתמ"ת בדקו את התמיכה שניתנה לאינטל לפני כעשור ומצאו שהמשק הפסיד בגינו כ-400 מיליון דולר. לא נורא מה זה 400 מיליון בשבילנו. נכון שאולי היה יעיל יותר להשקיע משאבים אלו במובטלים, או אולי סתם בילדים, ראו הכתבה בעיתון תל אביב המדווחת על מאות ילדים רעבים התל אביב. אבל זה לא יאה לא בבית ספרנו המתוחכם, לכן נמשיך לתמוך במי שיש לו כדי שנוכל לטעון שאין כסף לתמוך במי שאין לו.  

בסקר שדווח לפני כשבועיים ב-YNET נמצא ש"כל בית-אב חמישי בישראל חווה בשנה האחרונה פיטורין של בן משפחה". זה לא הכל עוד נמצאו הממצאים הבאים: "רוב הציבור בישראל (76%) נאלץ להוריד את רמת-החיים בשנה האחרונה. רוב גדול (84%) סבור כי "העשירים הם המרוויחים מהמדיניות הכלכלית" של הממשלה; רק 6% סבורים ש"שכבות הביניים מרוויחות מהתוכנית". בכל זאת 46% אחוז שהמדיניות הכלכלית נכונה לעומת 37% שאינם חושבים כך. בואו נניח ש-37% שחשובים שהמדיניות הכלכלית גרועה היו עושים משהו בנדון, למשל, לא להצביע למפלגה שממשיכה מדיניות זו, סביר שמשהו היה משתנה, לצערנו זה לא יקרה, למה? כי יש התנתקות ויש בעיה דמוגרפית ועוד אלף סיבות.

בית הדין הארצי לעבודה קבע שפיצויי הלנת שכר של עובדי עיריית לוד יהיו 25% בשיעור שנתי ולא 60% כמו שקבע בית הדין האזורי לעבודה. כך כתוב בחוק הגנת שכר מ-1958: סעיף 17. "פיצוי הלנת שכר (תיקון: תשמ"ה)3

(א) לשכר מולן יווסף הסכום הגבוה מבין אלה (להלן – פיצוי הלנת שכר):

(1) בעד השבוע הראשון שלאחר המועד לתשלום שכר העבודה – החלק העשרים מהשכר המולן, ובעד כל שבוע או חלק משבוע שלאחריו – החלק העשירי מהשכר המולן;

(2) הפרשי הצמדה לתקופה שמן המועד לתשלום שכר העבודה עד יום תשלומו, בתוספת 20% על הסכום הכולל של השכר המולן והפרשי ההצמדה כאמור בעד כל חודש שבתקופה האמורה; בעד חלק מחודש תשולם התוספת של 20% האמורה באופן יחסי.

(ב) פיצוי הלנת שכר יהיה לכל דבר, פרט לענין סעיף זה, חלק משכר העבודה".

איני משפטן ואני מתקשה להבין לעיתים את לשון החוק, אבל גם בלי להבין לדעתי הפיצויים צריכים להיות גבוהים יותר מאלו שנקבעו. אבל מה יש סעיף נוסף בחוק, סעיף 18 שבו נכתב: "בית-דין אזורי רשאי להפחית פיצוי הלנת שכר או לבטלו, אם נוכח כי שכר העבודה לא שולם במועדו בטעות כנה, או בגלל נסיבה שלמעביד לא היתה שליטה עליה או עקב חילוקי דעות בדבר עצם החוב, שיש בהם ממש, לדעת בית הדין האזורי, ובלבד שהסכום שלא היה שנוי במחלוקת שולם במועדו". בית הדין מסתמך על סעיף זה כדי לטעון שלאור מצבן של העיריות ותוכניות ההבראה יש להקטין פיצויי הלנת השכר.  זוהי דוגמה שלדעתי מעסיקים בשוק הפרטי ילמדו וינצלו בעתיד כדי לא לשלם שכר במועד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.