הצעת התקציב, התייחסויות

איציק ספורטא

מידי שנה אני קורא בעיון את התוכנית הכלכלית, השנה נבצר ממני העיון אבל בכל זאת קראתי. מדובר על 144 עמודים עם פרטים ועוד פרטים. סעיף חשוב אחד הינו הפחתה בבסיס התקציב ב-4.5% וב-1% נוסף מידי שנה עד 2009. אם כך לא משנה מה יהיה המצב הכלכלי, דבר אחד בטוח קיצוצי התקציב ימשכו. כי קיצוצי התקציב הם אחד מהמנועי הצמיחה. ואם לא הבנתם עד עכשיו הצמיחה היא הדבר החשוב. מהם השירותים החברתיים לעומת צמיחה. לטעמי אם צמיחה תלויה בהרעת מצבם של אזרחים המשמעות שלה בטלה.

אבל למה לנו להתעסק בגדולות בואו נבדוק כמה פרטים, למשל, חיסכון גדול של כמה עשרות מיליוני שקלים, שימו לב לדיוק, מתגלה בדחיית יישום חוק חינוך חינם לילדים חולים ל-2007 או עד שיבוא המשיח. הילדים כבר חולים אז לא כדאי להשקיע בהשכלתם. גם כשייושם החוק יבחרו ספקים, כאילו מדובר בחולצה משומשת, שיהיה יעיל וחסכוני.

גם בנוגע לקצבאות ילדים נקבע שיימשך הקיצוץ גם לשנים הבאות. נקבע שקצבת הילדים תהיה אחידה 144 שקלים, כיון שגם זה יותר מידי קבעו בהוראת שעה שהופכת לנגד עיננו להוראת חומש, שהקצבה תהיה 120 שקלים עד לתום השנה הנוכחית. עכשיו מחליטים להאריך את השעה עד 2009. כמובן אני לא דן כאן בקיצוצים מסיביים ביותר למי שיש להם יותר משלושה ילדים. החיסכון 500 מיליון שקל, פחות ממה שהאוצר הסכים לתת לאחים עופר, בז"ן, בעבור כלום. וכ-20% ממה שאותו אוצר הסכים לתת לאינטל.  שימו לב קיצוצים בתקציב וקיצוצים בהטבות, כך שמצבם של ילדים עומד להשתפר בשנים הקרובות, לא מספיק ש-30% מהם מצויים מתחת לקו העוני לאחר התערבות הממשלה.

עובדי השרות הציבורי נהנים כרגיל מיחס מיוחד. מוצע מודל העסקה חדש בשרות המדינה. יוקם צוות שתפקידו להמליץ על מודל העסקה גמיש. כל מי שמצוי בעניינים מבין שגמיש פירושו שינוי מהותי ברעיון הקביעות, שהוא אחד היתרונות הבודדים לעובדים בשרות המדינה ששכרם נמוך. יותר מכך נקבע שעובד במסלול קביעות יהיה עובד זמני במשך חמש שנים, לא שנה לא שנתיים אלא חמש. בהצעת התקציב הבאה אני מניח חמש שנים יהיו מעט מידי והתקופה תוארך לעשר שנים אולי יותר. אנשי האוצר ממש מוקסמים מהעסקה גמישה, אילו זה היה נתון בידם הם היו הופכים את כולנו, מלבד את עצמם, לעובדי חברות כח אדם.

אני הייתי מציע לכל קוראת וקורא לעיין במסמך ולו רק בגלל שמסמך הזה יובא להצבעת ממשלה בקרוב, במהלך הדיון אני מאמין שכמה שרים התקוממו ויאמרו דברים מדברים שונים, אבל בסוף יצביעו בעד. ואז ניתקע עם ההצעה הזו ומסגרת התקציב הזו עם שינויים קוסמטיים כאלה או אחרים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.