למי עוזרת המדיניות הכלכלית?

איציק ספורטא

סקר הכנסות 2004 של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מגלה את הידוע לכל, פערי ההכנסות בישראל עולים כפורחים. בשנת 2004, שנת ההצלחה הכלכלית האדירה, עלה פער ההכנסות בין משקי בית שבראשם שכיר בעשירון הקרוי עליון, בלשוני העשירון העשירי, לעומת העשירון התחתון, העשירון הראשון, ב- 5.2% (כך במקור). בעוד שההכנסה ברוטו של העשירון העשירי עלתה  ריאלית ב-2.5% הכנסתו של העשירון התחתון ירדה ב-2.6% .    

בכלל שכבוחנים את חלוקת ההכנסות בין עשירונים מתגלה התמונה הידועה של המרוויחים, המפסידים ומי שבאמצע, העשירון העשירי הרוויח וחלקו בשכר עלה, כך גם העשירון התשיעי והשמיני. לעומת זאת חלקם של העשירון הראשון, השני והשלישי בהכנסות ירדה. חלקם של כל יתר העשירונים נשאר כשהיה. גם המדד הכולל של אי שוויון, ג`יני, עלה מ- 0.375 ל- 0.380.

  

אומרים לנו חכמי הכלכלה שכדי לצמוח יש לרפד את העשירון העשירי בכספים לרוב כדי לעזור לפלבאים בעשירונים 1-3 . משום מה זה לא בדיוק עובד, לא רק שחלקו של העשירון העשירי בהכנסות עולה, גם ההכנסה הריאלית של העשירון הראשון יורדת, קרי מצבו בשנה זו מורע אוביקטיבית ולא רק ביחס לעשירון העשירי. יכולתם של שוכני העשירון הראשון לספק לעצמם את אותה רמת חיים כמו בשנה שעברה יורדת עקב כך. בלי לקחת בחשבון את קיצוצי התקציב שגם הם פוגעים יותר באותו עשירון יותר מאשר באחרים.

אין לי ספק ששר האוצר הנוהג להתייהר בהצלחותיו, כביכול, לא יופיע היום במסיבת עיתונאים כדי להסביר את הצלחת המדיניות הכלכלית המתבטאת בדו"ח הזה. גם אין לי ספק שכל נושאי דגל המדיניות הזו בתקשורת לא יפנו שאלות קשות מידי למיישמי המדיניות וימשיכו לספר לנו עד כמה היא טובה ומקדמת את כלכלת ישראל, בעצם למקום שלא כדאי להימצא בו.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
    תגובות

     

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.