שמאלני אמיתי לא דורש מעצר מינהלי

יעל ברדה

בשפרעם התפעמתי מהשקט. מהעדרם של סמלים של מפלגות ופלגים ומכך שההלוויות לא נוצלו כקרקע פוליטית, מלבד קבוצה מזערית של צעירי התנועה האסלמית שהושתקו על ידי הציבור סביבם.

היינו כמה מאות של פעילות ופעילים יהודים וערבים שהגיעו מתאעיוש, בת שלום וקבוצות אחרות. היתה גם קבוצה גדולה של נהגי אגד, שהגיעו לבושים בחולצות כחולות להלווית חברם.

כאב גדול, תדהמה וחרדה אפפו את כיכר העירייה שבה המתינו עשרות אלפים בשתיקה לתהלוכת האבל.  <StrippedTag/FONT>

קריאתן הדוממת של הקהילות שהתאספו שם היתה להגנה על זכויות ועל החיים, להפסקת ההסתה לגזענות, להנהגה של שיוויון זכויות מלא ושותפות בקבלת הכרעות. להפסקת ההסתה הממלכתית כנגד פלסטינים אזרחי ישראל. לא להענקת עוד כוח לשב"כ כנגד אזרחי ישראל.

היום ראיתי את קריאתו של שמעון פרס לעצור מנהלית מחבלים יהודים וערבים. לא מפתיע. שיוויון נוסח מפא"י.  <StrippedTag/FONT>

שהרי שמאלנים 360 מעלות, או שמאלנים קומפלט לעולם לא ירצו להעניק עוד כוח למערכות המודיעין והבטחון של המדינה, ועוד דרכים לפגיעה בזכויות של אזרחיה. גם כאשר הם שייכים באופן ישיר לקבוצה נפגעת, שמאלנים קומפלט לא יכולים לדרוש מעצר מנהלי. בשום מקרה.

המעצר המנהלי הוא הליך שבו מערכת הבטחון מחליטה, על סמך מידע מודיעיני (שמגיע מהשב"כ, המשטרה וחתיכות אחרות של אמ"ן) לעקוף את החוק הפלילי, אותו חוק שמבוסס על הסכמה אזרחית ועל משא ומתן מתמיד על האיזון בין בטחון אישי וציבורי לזכויות פוליטיות וזכויות פרט, ולהשעות אותו.

השעיה זו של החוק הפלילי ומעבר הסמכויות לגורמי הצבא והמודיעין מתאפשרת כי מדובר במצב חירום, לכאורה "היוצא מן הכלל", שדורש שחרור רסנים ומתן פעולה חופשית יותר, נטולת ביקורת מזרועות הבטחון. זוהי סוג של הכרזת מלחמת אזרחים ביורוקרטית של הרוב כלפי המיעוט, ללא משאל עם.

חוק המעצרים המנהליים הוא חוק עוקף דמוקרטיה. הוא מאפשר לכלוא ללא משפט, ללא ראיות, גם לא ראיות לכאורה, על בסיס של צו של שר הבטחון או מי שהוא האציל לו סמכות זו. המעצר כמעט תמיד מבוסס על מידע של שירות הבטחון הכללי. אין בקרה אמיתית על שירות הבטחון הכללי שככל שיש ברשותו כוח רב יותר, כך הוא צריך להצדיק פחות את מסוכנותם של אלה שהוא ממליץ לעצור.

עד כה, השימוש הנרחב במעצרים מנהליים מתבצע בשטחים הכבושים, שם חל החוק הצבאי. שם גם עוצרים מנהלית פעילים פוליטיים. זוהי מדינתו של צה"ל, שהוא גם מנפיק את תעודות הזהות הכתומות לנתיני ממלכתו הביורוקרטית. (הוא מתחלק בריבונות עם השב"כ שיש לו אוטונומיה פרטית, גם בשטחי ישראל.)

אולם השימוש במעצרים מנהליים בתוך גבולות המדינה, כנגד אזרחי ישראל הפלסטינים קיים, אך לא במימדים הסטריים. כשמדובר ביהודים, מדובר במקרים בודדים. טלי פחימה היתה אחת מהם שכזכור מואשמת בעיקר על כך שתרגמה מסמך בעברית (שפת סתרים עבור תושבי שטחים).   <StrippedTag/FONT>

השימוש במעצרים מנהליים יוצר מערכת נפרדת עבור גורמי הבטחון שקל יותר ונעים יותר לעשות בה שימוש. היא מקצרת את הדרך, על ידי קיצוץ כל השומן העודף הזה שנקרא זכויות אזרחיות, פוליטיות וזכויות נאשם, מהמנגל של המציאות. היא מאפשרת לזרועות הבטחון לגשת ישר לעניין, ללא בקרה, פיקוח וזכויות ערעור.

היום זה בגלל הפיגוע בשפרעם, מחר זה גנבי מכוניות, מחרתיים עיתונאים שיש להם וידאו שיש בו דבר או שניים על ראש הממשלה. ובטוח שייעצרו יותר ערבים מיהודים, יותר מזרחים מלבנים.

שמאלניים קומפלט ירצו תמיד שלטון גלוי, שקיפות, זכות ערעור. זה רק חלק קטן, שלפעמים נדמה שהוא רק פרוצדורלי או ליברלי, של מה שהם ירצו, אבל מסתתר תחתיו ערך עמוק הרבה יותר והוא הגנה על זכויות פוליטיות ואזרחיות בעיקר של מיעוט, אתני או פוליטי, באשר הוא.

אמצעי פשיסטי, גם כשהוא מופעל כנגד הדוגלים בגזענות, הופך אותנו לפשיסטים בעצמינו. המאבק בגזענות הוא מאבק קהילתי ופוליטי, יומיומי ומתיש. כשמאלנים קומפלט, יש לנו מחויבות להיות עקביים גם בדרכים בהם אנו נאבקים.

יעל ברדה היא עו"ד העוסקת בזכויות אדם ומייסדות תנועת מהפך הפועלת בשכונות וכפרים

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.