רלטיביזם מסרס

יואב מחוזאי

די פנטסטי שמתעבי "הפוסט" על כל צורותיו והרב-תרבותיות, הפרושים בכל גווני הקשת הפוליטית בארץ, אימצו בחום רב את הרלטיביזם. כמובן שהשימוש שהם עושים ברלטיביזם אינו כדי לגשר או להכיר את הנרטיב של האחר, אלא על מנת לדרוס ולקעקע כל ביקורת המכוונת כלפי "השבט שלהם". בעוד הם דואגים לבטל את התוכנית הניסיונית ללמודי רב תרבותיות בתיכון, הם מבססים את כל הצידוקים שלהם על טיעונים רלטיביסטים.  

אני כמובן לא מחדש פה דבר, אך לאחרונה התופעה הזו הופכת יותר ויותר בלתי נסבלת. היום למשל יכולנו לקרא בהארץ, בכתבתו של דוד רטנר, כי מפגיני השמאל שמפגינים כתף אל כתף עם פלשתינאים בבילעין הם בדיוק כמו חבורה של צעירים בני גילם מיצהר. זאת ועוד, הארץ, נאמן לעיתונות מאוזנת, דאג להתייחס הבוקר במאמר המערכת ללינץ בשפרעם ולתגובת ההנהגה של ערביי ישראל.

השימוש ברלטיביות או בשם היותר מצוחצח "איזון" מסרס כל שיח ביקורתי. מדהים כיצד הדיון על הלינץ קיבל מעמד שווה לדיון על הפיגוע עצמו. נראה כי לדעת רבים מוצה הדיון על הרצח המתועב בשפרעם, על הגזענות כלפי החברה הערבית בישראל, ועל האפליה – היום התבשרנו מדוח העוני ש50% מערבי ישראל חיים מתחת לקו העוני. כעת כל מה שנותר זה לעבור ולדבר על הלינץ`.

ככלל, בכל הויכוחים שאני מנהל הטענה המרכזית שמוטחת בי היא "שאני לא מאוזן, מדוע אני לא מסתכל על הצד השני ומבקר גם אותו?" לרוב בזה נגמר הויכוח. הרלטיביזם עבד מצוין. הוא מנע דיון ביקורתי.

קיומו של נרטיב נוסף לא צריך למנוע דיון מקיף וביקורתי בנושא אחד. כמובן שניתן ואף רצוי לדון גם בנושא השני אך לא על חשבון מיצוי הנושא הראשון. התופעה לה אנו עדים היא שימוש ציני בטיעונים כביכול מאוזנים כדי למנוע כל דיון אמיתי וביקורתי. כדאי רק לעקוב מעט אחר התגובות באתרי העיתונים באינטרנט כדי להיווכח עד כמה התופעה הזו מושרשת.

יתכן גם שכל הניתוח שלי מופרך והתופעה לה אנו עדים היא פשוט שימור טענות אינפנטיליות מתקופת הגן. במילים אחרות, לא ממש התפתחנו מאז השימוש בטענה "גם דני הרביץ".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.