הדמוקרטיה על פי שטרסלר

רן הכהן

בימים אלה של "התנתקות", חששות מאובדן הדמוקרטיה נשמעים משמאל ומימין. אבל סכנה גדולה לדמוקרטיה אורבת במקום אחר: בגישת הקפיטליזם הדיקטטורי של נחמיה שטרסלר. בדמוקרטיה קובע רצון האזרחים, המיוצג בפרלמנט; אבל לשטרסלר יש בעיה גדולה עם זה. לשיטתו, הח"כים "נכנעים ללחצים פוליטיים, לחברי מרכז המפלגה, לוועדים הגדולים או לאינטרסים זרים אחרים" (הס מלהזכיר את בעלי ההון). הח"כים "היו מסרסים, מעוותים ומונעים את רוב הרפורמות", ואז "היה המשק מדשדש במי אפסיים" – במקום שידשדשו בהם רק העניים, המובטלים, העובדים הזמניים ויתר דגי הרקק שזהו ביתם הטבעי. על כן דורש שטרסלר להפקיע את ההחלטות הכלכליות מידי הכנסת ולהעבירן מאחורי גבה, באמצעות חוק ההסדרים שפקידי האוצר מנסחים במחשכים.

הבעיה עם משטרים סוציאל-דמוקרטיים, מלגלג שטרסלר במאמר אחר, היא שהם "חושבים שהם יודעים יותר טוב מהאזרח מה טוב לו" ("מפלגת הגלגל הרזרווי", 29.7). לשיטתו, רק פקידי האוצר יודעים יותר טוב מהאזרח (ומנבחריו) מה טוב לו, ועל כן צריך לפטור אותם מהמטרד המאוס שנקרא "דמוקרטיה פרלמנטרית". פקידי האוצר באים מצמרת עולם העסקים ועתידים לחזור אליה, ועל כן יש להם יתרון עצום: הם אינם חשופים ללחצי האזרחים הפשוטים, שהדמוקרטיה העניקה להם בטעות זכויות הצבעה, אלא מייצגים אך ורק את האינטרס הטהור של ההון הגדול – טוב עוד יותר משמייצגים אותו ממילא רוב חברי הכנסת.

(טקסט זה נשלח גם כמכתב תגובה למערכת עיתון "הארץ")

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.