למען הדיוק

איציק ספורטא

לפני יומיים פורסם שלראשונה עוני של ילדים בישראל הוא הגבוה במערב (רגב 9/8/2005). לפרסום בידיעות אחרונות צורפה הטבלה הבאה.

הילדים: הכי עניים במערב

מדינה

שיעור הילדים העניים

ישראל

33%

ארה"ב

27%

איטליה

25%

אנגליה

24%

קנדה

24%

לוקסמבורג

23%

כיון שאני מכיר את הנתונים הטבלה נראתה לי לא מדויקת, ואף מטעה. שורש הטעות, במקרה הטוב וההטעיה במקרה הרע נובע משני נתונים העוסקים בעוני, האחד שיעור העוני לפני מעורבות המדינה והשני לאחר תשלומי העברה ומיסים. בטבלה זו מלבד הנתון הנוגע בישראל מופיע שיעור הילדים העניים לפני תשלומי העברה ומיסים. בישראל שיעור זה הוא 41% ולא 33% כמו שמוצג בטבלה. ככל שמדיניות הרווחה מקיפה יותר הפער בין שיעור העוני לפני ואחרי מעורבות הממשלה גדול יותר. כדוגמה, בשבדיה שיעור הילדים העניים לפני מעורבות הממשלה הוא 18% ולאחר מעורבות הממשלה 4.2%, בארה"ב השיעור יורד מ-26.6% ל-21.9% ובישראל מ-41% ל- 33.2%.

הטבלה הנכונה (מסמך ארוך 40 עמודים) הייתה צריכה להיראות כך: (הוספתי ארבע מדינות שמשום מה כאשר מדובר על עוני של ילדים הן אינן מוזכרות).

מדינה

שיעור הילדים העניים לאחר תשלומי העברה ומיסים

ישראל

33.2%

ארה"ב

21.9%

איטליה

16.6%

אנגליה

15.4%

קנדה

14.9%

לוקסמבורג

9.1%

דנמרק

2.4%

פינלנד

2.8%

נורבגיה

3.4%

שבדיה

4.2%

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.