לא אחים ולא נעליים

יוסף אלגזי

מסע האיוולת והצביעות הנמשך מזה חודשים ארוכים סביב "האחים" שהדביקו לכולנו מגוש קטיף מעורר בי קבס. די נמאס! במסע הזה נוטלים חלק שרים, עסקני מפלגות, עיתונאים, ואליהם הצטרף בשבוע שעבר נשיא המדינה, משה קצב. כולם מתעסקים ימים כלילות ב-8,000 מתנחלים ששחו בשמנת. ומנגד הם מתעלמים  לחלוטין ממר גורלם של מיליון וחצי עניים, ובתוכם 700 אלף ילדים – כעדות דו"ח העוני האחרון של המוסד לביטוח הלאומי. יום אחד הספיק להם כדי להזדעזע מדו"ח העוני ומייד הם שבו לסדר היום הכתום שלהם.

יום-יום וערב-ערב נציגי המתנחלים שוטפים את מוחו של הציבור עד כמה הם מסכנים ואומללים בגלל זה שעוקרים אותם מבתיהם, מעסקיהם וממשקיהם.

לפני שיתרשם מישהו מדמעות התנין של המתנחלים בגוש קטיף (וגם בגדה המערבית, בירושלים המזרחית וברמת הגולן הסורית), בואו נזכיר להם, ולתמימים שבינינו, כמה עובדות:

                                                                                 על אילו אדמות נבנו הווילות המפוארות ובריכות השחייה הפרטיות הצמודות של המתנחלים? על אדמותיהם של בני אדם אחרים, פלסטינים, שחיו עליהן לא עשרים ושלושים שנים, אלא מאות שנים, והם עיבדו אותן בזיעת אפם.

                                                                                 כמה כסף השקיעה מדינת ישראל, כלומר משלם המסים הישראלי,  כדי לממן את רמת החיים הגבוהה של המתנחלים ואת ההוצאות הצבאיות הכרוכות בהמשך הכיבוש וההתנחלות? הרבה, הרבה מאוד. ומאין נלקח הכסף הזה? מפיהם של תושבי עיירות פיתוח, כמו שדרות ואופקים; מפיהם של ילדים ואמהות חד-הוריות; מפיהם של תושבי יישובים ערבים אזרחי המדינה; מתקציבים שקוצצו מהחינוך, מהבריאות, מהרווחה, מהתרבות של כולנו.

                            חייהם של כמה בני אדם, ישראלים ופלסטינים, הוקרבו למען המשך התנחלותם על אדמה לא שלהם? עשרות? לא, מאות רבות.

                            בשנים האחרונות למען רווחתם של המתנחלים כמה מאות פלסטינים נעקרו מאדמותיהם? כמה בתים של פליטים פלסטינים נחרבו על-ידי כוחות הבטחון וההרס של ישראל? כמה פרדסים ושדות חקלאים "גולחו"? הרבה, הרבה מאוד. אגרונומים מעידים שהפלאחים הפלסטינים באזור המוואסי פיתחו חקלאות שהיתה לתפארת, וזו נחרבה לחלוטין כדי להבטיח את ביטחונם של המתנחלים.

                            כמה  פועלים תילאנדים, סינים, פלסטינים ואחרים נוצלו בידי המתנחלים בחממות ובמשקים שלהם? אלפים רבים.

                            עד כמה חיי השובע והפאר של המתנחלים ניקרו את עיניהם של תושבי מחנות הפליטים הפלסטינים השכנים? הרבה, הרבה מאוד.

                            כמה דמים הושקעו בהפגנות, בחסימות הכבישים, במסעות הפירסום וההפחדה של המתנחלים? עשרות ואולי מאות מיליונים של דולרים ושקלים. מה היו המקורות העלומים שלהם של כספים אלה? אולי יבדוק זאת מבקר המדינה? למה לא.

המתנחלים בגוש קטיף (כמו בשאר השטחים הכבושים) רחוקים מאוד מלהיות מסכנים. כמו הכדאיניקים, גם אלה המכריזים על עצמם "אידיאולוגים" מקווים שככל שיתנגדו להתנתקות הם יסחטו עוד כספים ועוד הטבות מהמדינה.

שיהיה ברור, כשנשיא המדינה קצב ביקש "סליחה" ממתנחלי גוש קטיף הוא עשה זאת בשמו ולא בשמי חלילה. כחלק של המימסד השליט,  נכון גם הוא עודד אותם ללכת להתיישב על אדמה כבושה, על אדמה שנגזלה מאחרים. בעיני הנשיא קצב  הם "אחים" ו"גיבורים". ואילו בעיני, הם גזלנים. המימסד השליט, דהיינו ממשלות ליכוד ועבודה ושותפיהם ניצחו על הגזל בחסות הכיבוש, הדיכוי והכוח הצבאי.

הציפייה היחידה שלי היא שאחרי גוש קטיף ואותם ארבע התנחלויות בגדה המערבית – יעזוב צה"ל  לחלוטין את רצועה עזה (וגם את ציר פילדפי), לא יפקח עליה לא מהים, לא מהיבשה ולא מהאוויר, לא ינתק אותה מהגדה המערבית, ולא יחנוק אותה כלכלית. ובהמשך, במהרה בימינו, גם   יבוא  תורם של כל השטחים וההתנחלויות, גם בגדה המערבית, גם בירושלים המזרחית וגם ברמת הגולן. ויפה שעה אחת קודם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.