שיאה של טרגדיה ואחי הצעיר המופרע והערכי

יוסי דהאן

עיתונאי הקונצנזוס וצרצר ההתנתקות מכה שוב, כשנדמה שרמת הדביקות והסכאריניות ביצירתו של ארי שביט הגיעה לשיאה, האיש ברוך הכשרונות מצליח גם הפעם לחלץ ממעייני יצירתו שיאים חדשים. הבוקר בדיווח מנצר חזני הוא כותב "המעשה המתחיל הבוקר הוא השיא הברוטלי של 38 שנים של טרגדיה ישראלית". לצד הקתרזיס הפיוטי הזה של שביט, דני רובינשטיין מזכיר כמה עובדות שגרתיות שנמצאות מתחת לסף מדד הברוטליות של שביט – "במהלך עימותי הדמים של השנים האחרונות נעקרו מבתיהם כ 30 אלף מתושבי עזה. שכונות פלשתיניות שלמות לאורך ציר פילדלפי ברפיח, בפאתי מחנה הפליטים של חאן יונס, לאורך הציר לנצרים, ובצפון, בשולי בית חנון, נהפכו בידי צה"ל לעיי חורבות. אלפי משפחות פלשתינאיות נדרשו בהתראה של ימים ספורים, ובמעט מקרים גם שעות – לפנות את בתיהן שנהרסו ואת חלקות השדה והמטעים שגולחו. לפחות בשני מקרים שזכו לפרסום הרס בולדוזר ישראלי בית על יושביו, שני זקנים שאיש לא שם לב אליהם, והם נקברו תחת ההריסות".

"מסתננים", "מחזקים", "נוער הגבעות" "שב"חים" "משוב"חים" אלה חלק מתיאוריהם בתקשורת. הם מוצגים כמין קהילת חייזרים שנחתה בשבועות האחרונים בגוש קטיף. איש אינו יודע מיהם, מאיין הם באו ומה הם מתכננים לעולל בימים הקרובים.  חלק מתושבי הגוש מתנערים מהם בגלוי וחלק בקריצת עיין. בתקשורת הם מופיעים בצמדים: המתנחל הטוב והמתנחל הרע. המתנחל הטוב נשבע שהוא לא יעז להרים יד על חייל ולא ינקוט באלימות כלפי אחים. אבל הוא מזהיר שלצידו נמצא המתנחל הרע, שלא יהסס להתעמת באלימות עם החיילים, לנקב צמיגים ולחסום כבישים. ולא שהוא מסכים, אבל אם החיילים יתקרבו ל"שירת הים" או ל"כפר דרום", הצעיר המופרע הזה עומד לעשות דברים שהוא לא אחראי להם. נכון הוא מכיר אותם מ"בני עקיבא" והישיבה, כן הוא גם סייע להם להערים על החיילים במחסום ולהכנס פנימה, הוא גם דואג לסידורי הלינה והמזון של האח הצעיר, אבל שלא תעזו לזהות אותי, המתנחל שומר החוק, עם אחי הצעיר המופרע – האמוני, האיכותי והערכי.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.