עבודה הורגת, המבוי הסתום של ההתנתקות ו Super Size Me ומייקל וולצר על טרור

יוסי דהאן

"עוד אף אחד לא מת מעבודה קשה" מסתבר שהקלישאה הזו מופרכת. מחקר בריטי מגלה שעבודה קשה, או יותר נכון שעות ארוכות של עבודה (45 שעות שבועיות ויותר לאורך זמן) מזיקה לבריאות הגופנית והנפשית, למשפחה ולחברה. ביפן לתופעה של להרוג את עצמך בעבודה יש שם  karoshi,  והיא תובעת לא מעט קורבנות. "הגארדיאן" מדווח שמספר השעות השבועיות  שעובדים הבריטים הוא הגבוה ביותר באירופה. יותר מכך מספר שעות העבודה רק הולך וגדל עם השנים ויחד איתן הסיכוי לחלות במגוון חוליים.

מרואן בישרה, מרצה באוניברסיטה האמריקאית בפריס כותב על הבעייתיות שבהתנתקות ובעיקר במה שיבוא אחריה. המשך השליטה על רצועת עזה והשליטה על נמלי הים יהפכו את עזה לבית כלא ענק. כמו כן, המשך הההתנחלות בגדה, בישארה כותב כי בשלשת החודשים של 2005 מספר התחלות הבנייה בגדה המערבית היה גבוה ב 83% ממספר התחלות הבנייה בשלשת החדשים המקבילים בשנת  2004,  אינה מבשרת טובות. מדיניות ההתנתקות של שרון היא גם מדיניות התנתקות מדינית מהפלסטינים ומכל משא ומתן, דבר שעלול להוביל, לדעת בישארה, לאינתיפאדה שלישית.

מי שצפה בסרט "super size me" של Morgan Spurlock יתקשה לאכול באחת ממסעדות רשת "מקדונלד". ספרלוק אכל במשך חודש אך ורק אוכל של הרשת מה שגרם לקריסה של חלק ממערכות הגוף שלו. Junk Food זו הסיבה המרכזית ששלושים ושבעה אחוז מן הילדים ושניים מכל שלשה מבוגרים אמריקאים סובלים מהשמנת יתר. Juliet Schor  וגארי רסקין כותבים על הפוליטיקה וההון העומדים מאחרי מגיפת השמנת היתר של ילדים באמריקה, ומדוע היא תמשך. על ההשתלטות הלובי של חברות המזון על הגופים המפקחים בקונגרס וכיצד הצליחו תאגידי המזון הגדולים להפוך את בעיית השמנת היתר לבעייתם של הילדים והוריהם, שפשוט צריכים לעסוק יותר בפעילות גופנית. כמו כן המסר החדש של חברות המזון הגדולות הוא שאין מזון "טוב" או מזון "רע", זה הכל עניין של איזון. פירות וירקות אינם בריאים וקוקה קולה והמבורגר של מקדונלד אינם בלתי בריאים כל מה שצריך לעשות זה לאכול במידה משתי קבוצות המזון הללו. תאגידי המזון הגדולים, צריך להזכיר הם גם בין התורמים הגדולים לפוליטיקאים רפובליקנים. 

ראיון עם הפילוסוף מייקל וולצר על "המלחמה בטרור", וולצר סבור ש"המלחמה בטרור" כמו הביטויים "המלחמה בפשע", "המלחמה בעוני" או אצלנו "המלחמה בתאונות הדרכים" הם ביטויים מטאפוריים. הוא מבחין בין מלחמה מוסרית בטרור לבין מלחמה בלתי מוסרית ומסביר מדוע לדעתו מדיניותו של בוש אינה מוסרית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.