עובדים, עשירים ודבר חוכמה

איציק ספורטא

עובדי קלאבמרקט מצפים להחלטה של בית המשפט בנוגע לזהות מעסיקם החדש לפני שהם מחליטים לשבות. העובדים הם כלי משחק בידי בעלי ההון בישראל. אתמול פורסם ש-15 משפחות חולשות על 12% מן ההכנסות במשק ומעסיקות 8% מן העובדים. עובדי קלאבמרקט הועסקו על ידי משפחה אחת, או חלק ממנה, שמוזכרת כאחת מחמישה עשר המשפחות, וכעת כנראה שיועסקו על ידי משפחה אחרת, דנקנר, מאותה רשימה. במעבר הבעלות מי נפגע, כמובן העובדים.

העובדים דורשים דבר פשוט: "הדרישות של עובדי קלאבמרקט הן לתקן את הצעת הרכש של שופרסל, כך שקליטת העובדים בתוך רשת זו תיעשה בתנאי ההסכם הקיבוצי הקיים בקלאבמרקט, לרבות תנאי הפרישה המשופרים הכלולים בהסכם זה. לעומת זאת, הנהלת שופרסל מוכנה לקלוט את 3,500 העובדים בתנאים של עובדים חדשים, ללא תוספות הוותק. משמעות הדבר היא שעובדים ותיקים בקלאבמרקט יאבדו כ-50% משכרם עם המעבר להעסקה בסניפי שופרסל. בנוסף לכך, שופרסל תוכל לפטר מיד חלק מעובדי קלאבמרקט שיעברו אליה, הנהנים כיום מקביעות ואין אפשרות לפטרם ללא הסכמת הוועד". דרישה שאין בה דבר שאינו סביר.

כך מגדילים את הרווחים של המונופולים המשפחתיים. מעבירים אותם מיד ליד בדרך פוגעים בעובדים, וכך משפחות אלו הופכות לעשירות יותר ועובדיהן עניים יותר. למיטב ידיעתי מעבר בעלות אינו מבטל את זכויותיהם של העובדים ויש להמשיך להעסיקם בתנאים הקיימים או לפטרם עם מלוא זכויות הוותק שרכשו אצל המעסיק הקודם. בעניין דומה קבע בית הדין לעבודה שעובדי חברות כ"א שחברתם הפסיקה במכרז יקבלו פיצויים כאילו פוטרו גם אם הם ממשיכים לעבוד באותו מקום.

ועכשיו איזה משפט מפתח ממאמרו של גדעון עשת בידיעות: "איך זה שאנשי "מדע הכלכלה" טועים? התשובה פשוטה למדי: לכלכלנים יש יומרה גדולה ושכל קטן. אל תאמינו להם. כאשר הכלכלן נתניהו והכלכלן אולמרט אומרים לכם שצמיחה תחסל את העוני, תטילו בהם ספק. כאשר הכלכלן פישר יסביר לכם שהורדת מס הכנסה תגדיל את התפוקה – תראו לו את התחזית שלו למדד אוגוסט. כאשר "גורמים בשוק ההון" יאמרו לכם שההתנתקות טובה (או רעה) לכלכלה – תדעו שהם מדברים פוליטיקה. ובכלכלה? צריך הרבה יותר צניעות – תכונה במחסור בעולמנו הכלכלי". (21/8/2005 , 24 שעות, עמוד 5).   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.