מההתיישבות העובדת להתיישבות המתנחלת

מיכה רחמן

בימים אלו התבשרנו על הטריק החדש של המתנחלים, מגוש קטיף,  אמני המאבק הציבורי, אמני הייחצנות – אוהלים של מפונים. תושבי קבע היינו באדמת הקודש ברצועת עזה, שם בנינו את ביתנו, וכעת גורשנו, כמגורשים וכפליטים אין לנו ברירה אלא לגור באוהלים. מה עומד מאחורי כל הסמלים האלה?

ההתיישבות ברצועת עזה, נעשתה בהחלטת ממשלת ישראל ובתמיכת מפ"ם, המפלגה הפוליטית של התנועה המיישבת של קיבוצי "השומר הצעיר". השומר הצעיר אייש את ההתנחלות הראשונה בנצרים כשהייתה התנחלות צבאית. כל האתוסים הקשורים בהתיישבות הציונית, האדמה השייכת ליהודים, והמשאבים הכספיים הניתנים להתיישבות, (כספי סוכנות אדמות מדינה, וגו`),  עטפו את מתיישבי גוש קטיף בצמר גפן. מתיישבי גוש קטיף עשו את העושר שלהם בודאי בזכות היוזמה הכישרון והאמונה, אבל קצת תקציבי מדינה, אדמה חינם, ועבודה זולה של פלשתינים, שמן הסתם לא היה בכוחם לשאת ולתת על תנאי עבודתם, כל אלה עזרו למתיישבים החלוצים.

והנה הגיע יום פקודה. המדינה נתנה והמדינה לקחה (אבל המתיישבים באו לרצועה מרצון ותוך ניצול הזדמנות ולא "נשלחו" לשם). בודאי אפשר להבין את הכאב על הצורך לעזוב בית לבנות בית חדש. אבל, באיזה תנאים נעשית העזיבה הזו. נחמיה שטרסלר (במאמר נדיר שאני מסכים לרוב הכתוב בו), מפרט לנו את המסלול בו הלכו ועלו הפיצויים שמקבלים מפוני גוש קטיף: 450,000 דולר, בממוצע, למשפחה, ועל פי שטרסלר, יותר ממנה שהשקיעו רוב המשפחות. הפיצויים הגדולים האלה הם פרי של שני גורמים: הצורך בפינוי מהיר ולכן כוח מיקוח גדול של המפונים, אבל לא פחות מכך האתוס של התיישבות. הם התיישבו באדמות ארץ ישראל, ובכך היו שליחיו של העם היהודי ומדינת ישראל, ולכן בעבר קיבלו תנאים טובים ובהווה יש לפצות אותם.

ההצגות למצלמות הטלביזיה, כפי שכבר נכתב במאמרים רבים בעיתונות, היו מקדם מכירות, ומקדם פיצויים מצוין. אחרי שלמדנו עד כמה הם מסכנים, ואחרי שמפקדי הצבא המשטרה מיהרו (יותר מדי) לשבח אותם על אצילות הנפש של התנהגותם, ואחרי שהפיצויים האישיים כבר ניתנו להם, הם עוברים לשלב הבא, ומשחקים את משחק האוהלים, כאילו היו פליטים מסכנים שפונו מבתים של הדיור הציבורי.  אבל בניגוד לדיירי הדיור הציבורי בנתיבות, ובשדרות, לחלוצים הללו מובטחת וילה חדשה יפה כמו הווילה הישנה. הם רוצים יותר: או רווחי נדל"ן בפלמחים, או לעבור ליישוב חדש קהילתי. העילית ההתנחלותית החדשה, הייתה עיוורת לעובדה  שהישובים שלהם בגוש קטיף היו אי יהודי קטן, קולוניה "לבנה", בים של פלשתינים, שבגלל הכיבוש הישראלי, נהרגו 2,600 פלשתינים. באותה מידה העילית הזו עיוורת לעובדה שהדרישה החדשה לישובים קהילתיים, כמו גם דרישותיהם הקודמות, הצריכו פינוי בזבזני, בערך של מיליארדים על חשבון תקציבי רווחה. העילית ההתנחלותית החדשה, כמו העילית התיישבותית הישנה בעצם עיוורת לעניי עירך.

בקיצור, אוהלי המפונים בנתיבות ובצומת יד מרדכי, אינם אוהלים של פליטים עניים, אלא, אוהלים של מתיישבי חומה ומגדל, "מלח הארץ". אין גבול לחוצפה, לתכסיסנות, ולמניפולציה שעושה, הקבוצה הזו, על חשבון כולנו. הגבול הוא גבול הכישרון שלהם, ויש להם כשרון וגיבוי תקציבי וארגוני כבלתי מוגבל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.