קצת על משרד החינוך

איציק ספורטא

 במאמר בשם פדופיליה מסחרית, יוסי בן טוב מדווח בגלובס: "משרד החינוך מוציא מכרז לייצור לוחות מחיקים לכיתות הלימוד, עם שלטי פרסומת. מה הלאה: פתק מהמנהל, עם קופון למקדונלד`ס?" האם זה מפתיע מישהו?

שרת החינוך ומנכ"ליתה הדואגות לחינוך ובעיקר לעצמן מפתחות את כישורי המסחר של בתי הספר. כי מה שחשוב באמת זה ללמד את הילדים עד כמה הם אינם יכולים להתחמק מפרסום גם בכיתה ובכך לשכנע אותם שהכל אפשר למכור ולכל דבר יש מחיר.

מזה זמן אני חש שמערכת החינוך הופכת עצמה לעוד כלי בידי אשפי המסחר במקום להיות מקום שמנותק מאותו עולם. עושים זאת בעיקר כיון שהמדינה החליטה שאין לה מספיק משאבים למלא את יעודה (יש אבל מי סופר), ויותר מכך בגלל האמונה שהשוק הפרטי הוא המודל היחידי האפשרי לקיום המערכת (ראו וועדת דברת).

באותה מערכת חינוך המבוססת על מראית עין של שוויוניות ובעצם על דעות קדומות, אם לא יותר מכך, מתברר שאין אתיופים שהם מחוננים (יש שישה), לעומת זאת יש לאתיופים ייצוג ייתר בחינוך המיוחד. "32 אלף תלמידים יוצאי אתיופיה לומדים כיום במערכת החינוך בישראל, מתוך 1.3 מיליון תלמידים. מספר התלמידים המחוננים בכל הארץ הוא 11,500 תלמידים, שמתוכם מספר התלמידים האתיופים שנמצאו מחוננים, וזו לא טעות דפוס, הוא שישה בלבד. כלומר: אחד מכל 40 תלמידים הוא יוצא אתיופיה, אבל רק אחד מתוך 1917 תלמידים מחוננים – הוא ממוצא אתיופי". באיחור רב גילו את הממצא הזה וכעת מנסים למצוא דרך לזהות את המחוננים האתיופיים. כאילו שלא ידעו שכך יהיה מלכתחילה.

בנצרת לא רק מדברים על תוכנית וויסקונסין אלא גם נאבקים בה. אולי משם תפתח הטובה. מדווח שמוצעת לעובדים עבודה בשכר של 13 שקל לשעה, במקום להעלות את שכר המינימום למשהו שתן לעובדים את האפשרות להתפרנס בכבוד נראה שמורידים אותו ועוד בתוכנית שהיא בחסות הממשלה. בכל מקרה המדינה אינה פועלת כראוי כנגד מעסיקים שאינם מקיימים את חוקי העבודה כולל שכר מינימום.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.