המפונים האמיתיים

שלי יחימוביץ`

אחריות עמוקה, מוסרית כספית וטכנית, המדינה מפגינה כלפי המפונים נפגעי ההתנתקות.

בצדק, כמובן, כי תפקידה של מדינה מתוקנת לדאוג לאזרחיה בכלל, ובפרט למי שהוא קורבן של החלטה פוליטית.

אבל בכל זאת עולות כאן מחשבות מרות על קורבנות רבים ושקטים אחרים. אלה האלפים שנזרקים מבתיהם כי לא עמדו בתשלומי המשכנתא. משפחות שמפונות מהבתים בלי בלי שיחות נפש וחיבוקים עם המפנים, בלי ליווי של צוותי טלוויזיה מהארץ ומהעולם. ועל כן התיעוד הזה הוא מאוד נדיר-(צילומים של סילוק חייבי משכנתא מדירתם).

מתחילת שנת 2004 ועד היום הוצאו 8000 הודעות פינוי למשפחות כאלה.

דומות מאוד להודעות הפינוי שקיבלו 1600 משפחות המתנחלים, אבל הרבה פחות מנומסות והרבה יותר מאיימות.

בפועל נזרקות לרחוב בנסיבות האלה כ-2000 משפחות בכל שנה.

שבעים אלף בכל זמן נתון לא עומדים בתשלומי המשכנתא.

נגד 15 אלף נפתחו הליכים משפטיים לסילוקם מהבית ומכירתו.

כששמו את חלומותיהם בדירות השיכון הצנועות שלהם וילדו בהן ילדים – האופק נראה בהיר והיתה להם עבודה נורמאלית שמאפשרת החזר משכנתא.

אלמלא כן הבנק לא היה נותן להם הלוואה.

גם החלום שלהם התנפץ מול מדיניות ממשלה. מול נתונים יפים על צמיחה שאליהם מעולם לא הגיעה, מול תוכניות ייעול שהביאו לפיטוריהם, מול שוק עבדים של משרות קבלן חלקיות בשכר ירוד שאינו מאפשר קיום בכבוד, מול קיצוץ אכזרי בקצבאות הילדים.

הם רבים מהמתנחלים המפונים. אף אחד לא מדבר על הטראומה שלהם. אחרי הפינוי אין להם כלום. לא פיצויים מכובדים, לא יונתן בשיא שמנסה לרצותם. עתיד אפל מצפה להם ולילדיהם.

בלי להפחית בקושי ובשבר האמיתיים של מפוני ההתנתקות, כדאי לזכור את המגורשים, המפונים, חסרי הבית האמיתיים. מהם גם הציבור וגם הממשלה כבר התנתקו מזמן.

גילוי דעת שודר ב"אולפן שישי" 26.8.05

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.