זכאות לבגרות, מרכז אדוה

איציק ספורטא

כמידי שנה מפרסם מרכז אדוה דו"ח על זכאות לבגרות. כתמיד הממצאים לא מעודדים בעיקר כאשר בוחנים את הזכאות והשלכותיה לפי מעמד ואתניות. כיון שתעודת בגרות אינה אלא כרטיס כניסה להשכלה גבוהה מעניין לראות מי מתחיל  ללמוד באוניברסיטה לאחר זמן סביר, בדו"ח שמונה שנים. להלן כמה ממצאים: 15.5% 21.5% מן היהודים התחילו ללמוד לעומת 11.5% לא יהודים,  מהמזרחים התחילו ללמוד באוניברסיטה 15.5% לעומת 28.2% מהאשכנזים, 29.3% מבוגרי ביתי ספר עיוניים לעומת 7.5% מבוגרי בתי הספר המקצועיים, 8.6% הגרים ביישובים באשכולות 1 ו-2, רובם, מלבד יישובים חרדים, יישובים ערבים, לעומת 36.7% מאלו הגרים ביישובים מבוססים באשכולות 9-10. לא צריך להתעמק כדי להבין שהמצב הכלכלי והשיוך הלאומי והאתני משפיעים על השכלה, מערכת החינוך באמצעות מסלולי הלימוד והשקעה לא מספיקה ביישובים העניים אינה עושה הרבה כדי לשנות זאת, אם בכלל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.