תכנית ויסקונסין, מהל"ב - מאיפה הרוע לב?

יצחק (ג`קי) אדרי

תוכנית ויסקונסין הופעלה לראשונה בימי כהונת ממשל בוש האב במדינת ויסקונסין בארה"ב, שנחשבה אז למדינה בעלת שירותי הרווחה המפותחים ביותר בארה"ב. תוכנית ויסקונסין נחלה כשלון ובמחקר מקיף התגלה שרק 8% מהמובטלים שהופנו לתוכנית "ויסקונסין" בעיר ניו יורק מצאו עבודה בתוך שישה חודשים.

 

תוכנית ויסקונסין הישראלית מתמקדת באוכלוסיית מקבלי הבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי בלבד, במטרה להחזירם למעגל העובדים בישראל. כשבוחנים את הקריטריונים האישיים לקבלת הבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי, שאמורים להיכלל בתוכנית ויסקונסין, אנחנו מוצאים את חתכי האוכלוסייה הבאים:

עובד בשכר נמוך, חולה שאינו מסוגל לעבוד יותר מ­ 30 ימים רצופים, הנמצא בהכשרה מקצועית או בשיקום מקצועי, מי שעברו את גיל הפרישה, אם שיש עמה ילד שטרם מלאו לו שנתיים, לרבות אם במשפחה אומנת, אב הורה יחיד (כולל אב שנפרד מבת זוגו) שבהחזקתו הבלעדית ובטיפולו ילד שטרם מלאו לו שנתיים, המטפל בבן משפחה חולה, בן זוגו, ילדו (לרבות ילד במשפחה אומנת), הורהו, ילד נטוש או יתום, אסיר משוחרר לאחר מאסר של 6 חודשים רצופים לפחות, אסיר עובד חוץ, עקרת בית נכה, אשה הרה זכאית לגמלה למן השבוע ה­ 13 להריון ועד תום ההריון, מי שנקלע למצוקה עקב אסון או מאורע פתאומי, מכור לסמים או לאלכוהול, וכן מי שנמצא בתהליך גמילה מהם, דר רחוב, מי שלומד באולפן בהפניית המשרד לקליטת עלייה, מי שנמצא במאסר בית על פי פסק דין, אלו חתכי האוכלוסייה שמדינת ישראל החליטה להתמקד ואף השקיעה 80 מיליון ₪ בתוכנית.

לפי מקורות הביטוח הלאומי ומכון ברוקדייל, הסוקרים את חתכי האוכלוסייה של מקבלי הבטחת הכנסה בישראל כ 150 אלף במספר בשנת 2004, מתברר ש 56% הם נשים, 32% משפחות חד הוריות, 34% רווקים 21% נשואים ללא ילדים, 38% ממקבלי הבטחת הכנסה הם עולים, 33% ותיקים ו 29% ערבים והנתון המעניין ביותר- 68% ממקבלי הבטחת הכנסה הם בני 46 ומעלה וכולם עונים לקריטריונים של הביטוח הלאומי לקבלת קצבת הבטחת הכנסה.

במודל הישראלי של התוכנית ישתתפו 14,500 מקבלי הבטחת הכנסה, בארבעה אזורים שיטופלו על ידי מרכזי תעסוקה שיופעלו על ידי תאגידים בין לאומים שרשמו חברות בארץ ויפעלו באמצעות כוח אדם ישראלי: חברת Maximus בשיתוף עם ORS הישראלית נבחרה להפעיל את אזור אשקלון, חברת A4E  הבריטית בשיתוף עם חברת אמ"ן הישראלית נבחרה להפעיל את אזור ירושלים, חברת Calder ההולנדית בשיתוף עם חברת מרמנט הישראלית נבחרה להפעיל את אזור נצרת, וחברת Agens ההולנדית בשיתוף עם חברת יעוד הישראלית נבחרה להפעיל את אזור חדרה.

במרכזים תקבע תוכנית אישית לכל מקבל הבטחת הכנסה, בהתאם לנתוניו, ומי שלא יצליח להשתלב בעבודה יחויב לעבוד בהתנדבות בקהילה. למסרבים תישלל הגמלה לחודשיים. מקבל הבטחת הכנסה שירצה לערער על שלילת הגמלה, יחויב בתשלום עבור הערעור.

התוכנית זכתה לתמיכה רשמית של משרד האוצר, ושל שר האוצר, בנימין נתניהו, עוד כשהיה ראש הממשלה . משרד הרווחה, שירות התעסוקה והמוסד לביטוח לאומי לא לקחו חלק בבניית התוכנית וקיבלו את התוכנית כמוגמרת על ידי משרד האוצר מבלי שהייתה להם האפשרות להביע את חוות דעתם על מרכיבי התוכנית.

בני פפרמן, מנהל הרשות לתכנון כוח-אדם בתמ"ת אמר: "לא ברור כיצד נכנסנו לתוכנית, שהיא יותר שיטורית מטיפולית, כשמחקרים במערב כבר הוכיחו שהיא פחות טובה" והוסיף : "אני רוצה לעשות חשבון נפש. ייתכן שהבחירה בתוכנית ויסקונסין לעידוד התעסוקה הייתה בחירה בתוכנית הלא נכונה".

בכדי להבין את יעדיה ומטרותיה המוסתרים של תוכנית ויסקונסין, יש לבחון את מבנה המכרזים שהוצאו ובפרט את מוקדי הרווח של הזכיינים המפעילים את מרכזי התעסוקה של תוכנית ויסקונסין הישראלית. את המכרזים אי אפשר לראות ולבחון לאור סירוב גורף של הזכיינים ושל משרד האוצר להציגם בפני הציבור, למרות חוק חופש המידע. מה שכן אפשר לבחון זה את נושא הרווח של המפעילים, שעל פי הערכות, בנוי על תשלום לזכיינים לפי פרמטר אחד ופשוט: ברגע שמקבל הבטחת הכנסה מפסיק לקבל קצבת הבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי, מבלי לפרט את הסיבות להפסקת קבלת קצבת הבטחת הכנסה, הזכיינים מקבלים תמורה.

בחישובים שנעשו, מתברר שהזכיינים יתחילו להרוויח כסף במידה ויגיעו ל 40% הפסקות דרישה לקבלת קצבת הבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי. ע"פ מודל הרווח הזה, בתוכנית הניסיונית, תוכנית ויסקונסין הכוללת 14,500 מקבלי הבטח הכנסה אמורה ליישם עובדים ב כ- 5800 מקומות עבודה על מנת להפעיל את התוכנית ברווח עסקי, ואם ניקח את העיר נצרת שיש בה 4500 מקבלי הבטחת הכנסה כדוגמה, התוכנית אמורה לאתר 1800 מקומות עבודה חדשים בנצרת וליישם בהם עובדים מתוך המאגר האנושי של 4500 מקבלי הבטחת הכנסה.

תוכנית ויסקונסין נועדה לצמצם את תשלומי התמיכה לנזקקים, תקדם את הפרטת שרות התעסוקה, תבנה מאגר אנושי של מקבלי הבטחת הכנסה שיהפכו לעובדים עבדים חדשים לשוק העבודה הישראלי ו/או לכוח אדם התנדבותי לארגונים החברתיים שכבר מזוהים עמוק עם תהליכי הממשלה ועוזרים להסרת האחריות הממשלתית מאזרחי המדינה.

לתוכנית ויסקונסין הישראלית יש שם בישראל, תוכנית מהל"ב – מהבטחת הכנסה לעבודה בטוחה. לעניות דעתי תוכנית מהל"ב היא תוכנית שכל אזרח במדינת ישראל צריך לשאול את עצמו מ-איפה ה-רוע לב? לקדם תוכנית שכל מטרתה לפגוע באזרחים שבלאו-הכי מצבם החברתי, כלכלי סוציו-אקונומי קשה ובפרט לשאול את השאלה מה התמורה לחברה הישראלית שמביאה איתה תוכנית ויסקונסין? למעט ניצול מצוקות של אנשים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רפי

  תוכנית אג'נס בערים,נתניה,חדרה,ירושלים,אשקלון. תוכנית אכזרית ומסכונת וחורצת גזר דין מוות על השכבות החלשום במדינת ישראל. עסק זה מנוהל במגמה לצבור הון ממשלת ישראל, שכרה של חברה זו מובטח לה חודש בחודש. וגורמים אינרסנטיים הובילו להקמת תוכנית זו! מתעללים ועושים הון על חשבון דם העניים!
  תוכנית אשר מטרתה בעקיפין למחוק את חוק הבטחת הכנסה, תוכנית אשר מנוסת על בני אדם במדינת ישראל,באכזריות באטימות וברוע לב מרושע פוגעת בשכבות החלשות,עניים,חרדים,ערבים,עולים ללא שום התחשבות בעוני ובקושי של שכבות אלו.
  הכספים מהאוצר במקום לעבור לנזקקים,עוברים לפקידים המנוסים בטרטור התשה, לחץ ואיומים על העניים. התוכנית נמדדת על פי שלילת הקצבה.
  ולא על פי התחשבות בזולת.
  ממשלת ישראל מעדיפה את שלטון ההון על פני ההתחשבות הסוצאילית, ועזרה לנזקק.
  יש לבטל את תוכנית ויסקונסין אג'נס מייד!
  יש בידנו דו"ח קשה שכ80% מהאנשים אולצו לעזוב את תוכנית אג'נס,טרטרו אותם בשעות המתנה רבות לפקיד, שמתעללת באזרחים מעוטי היכולות.
  יש לבטלה מיד.