חינוך לדמוקרטיה ובנקים מרוויחים ומוחקים

איציק ספורטא

אתמול פרסמו נשיא המכון לדמוקרטיה, כרמון, והמומחה הנצחי לנושא החינוך, שושני, מאמר שמצא את הבעיה המרכזית של מערכת החינוך. כמו רבים מן הדמוקרטים והמומחים עצליי המחשבה האשם העיקרי הוא האיגוד המקצועי של המורים. כך נכתב בכותרת המשנה "מערכת החינוך בישראל סובלת מאשכול של חסמים, והאיגודים המקצועיים של המורים הם הגרועים שבהם" (מגופו של אדם לחינוך לעניין, כרמון, שושני, ידיעות אחרונות 31/8/2005 עמוד 4, 24 שעות).

עצם השימוש בשפת החסמים חושפת את תפיסת העולם של הכותבים, חסמים זו השפה של מומחי הכלכלה. כל הזמן הם מסירים חסמים, משום מה חסמים הם הרבה פעמים אותם דברים אשר הם לב ליבה של הדמוקרטיה, כמו התאגדות של עובדים. מעניין שנשיא המכון לדמוקרטיה הוא נושא הדגל של הפגיעה בדמוקרטיה, רק בישראל.

שנת הלימודים נפתחת בעידן הכלכלה הפורחת שבה יש ילדים שהפריחה אצלם היא המחסור, באותו זמן מפרסמים הבנקים את רווחיהם (נכון שזה לא קשור). בחצי שנה הם הרוויחו 3.4 מיליארד שקלים בלבד. מה משעניין בדוחות הבנקים הם לא הרווחים לכשעצמם אלא חובות הענק שהם מוחקים. בנק לאומי מחק ברבעון האחרון 494 מיליון שקלים כמעט כסכום הרווח. בכלל חמשת הבנקים הגדולים מחקו חובות של מעל למיליארד ומאה מיליון שקל ברבעון הזה. ממש נדיבות לב. הייתי רוצה לדעת למי נמחקו החובות הללו, אני בטוח שזה לא לאלו שבגלל המצב הכלכלי יוצא הדופן לא הצליחו לשלם משכנתא, או בהלוואות בלי להחזיר להורי הילדים שאין להם כסף לקנות ספרים, מה אני אומר ספרים אוכל.

הבנקים לא אשמים הם נועדו לייצר רווחים, אבל זאת אולי הבעיה, אלו מייצרים רווחים ולאחרים נשאר מעט אם בכלל. מה לא יכול להיות מצב שיש גם רווחים וגם רווחה? בישראל זה לא יתכן במקומות אחרים כן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.