קתרינה - תמציתה של מדיניות קפיטליסטית

ענת רוזיליו

האסון בניו אורלינס ממצה את צדדיו האפלים במדיניות המערבית הקפיטליסטית המנוכרת- זו מדיניות שמתערבת ביהירות באימתני הטבע ובכך מייצרת אסונות חדשים, אחרי זה היא דואגת להתנער מאחריות כלפי עני עירה – גם משאירה אותם לשקוע בבוץ, וגם ,בשיא חוצפתה מבקשת תרומות להצלתם.
תחילה הקימו בני האדם עיר נמל על אדמת בוץ תובענית באזור נמוך. היהירות של האדם המערבי שהוא יכול להלחם באימתני הטבע – להלחם בשיטפונות הטבעיים בעזרת טכנולוגיה משוכללת, הביאה את הטבע להתנקם בו והתוצאה הייתה עלייה של פני הים בסנטימטר בשנה.

השיטפונות בניו אורלינס, יצרו איזון מופתי שהאדם המערבי למד להתעלם ממנו. השיטפונות החזיקו את הקרקע מעל פני הים, מיכוון שהביאו עימם סחף של בוץ.רק שיטפונות קבועים של מי בוץ יכלו להחזיק את ניו אורלינס היפה מעל פני המים. אבל כשנלחמים בשיטפונות דרך סוללות עפר וכו` – אין בוץ, ואם אין בוץ יש שקיעה של קרקע. גם כאן, השיקול הכלכלי – הקמת עיר נמל מסחרית (במאה ה – 18), דחק את הטבע לפינה .
וגם במקרה זה. הנהנים מפירותיה של עיר נמל משגשגת היו עשירי העיר, ואילו עניי העיר ישלמו את מחיר היהירות .
אחת מצדדיה המכוערים של המדינה המערבית הקפיטליסטית זה לנער מעליה אחריות כלפי תושביה. הדארווינזם קובע שרק החזק שורד. ואכן – מקבלי ההחלטות התריעו לעזוב את המקום, אך לא סיפקו את האיך. מי שהחזיק ברכב פרטי -הסתלק, מי שתפס מקום בתחבורה הציבורית הדלה עזב את המקום. אבל מי שהיה עני מדי ולא זריז מדי נשאר מאחור. המדינה המפוארת לא הוציאה דולר אחד על מנת לעזור לתושביה להציל את נפשם. אילו קוקה קולה הייתה לוקחת על פינוי העיר חסות אולי היה להם עוד סיכוי.

אחרי שלא לקחה אחריות על ההתערבות הברוטלית בטבע והפקירה את תושביה מאחור, היה אפשר להאמין שאולי עכשיו היא תכה על חטא ותושיט יד לניצולים לשקם את חייהם. אלה שגם שיקום טרגדיות עבר הפרטה במסגרת ההסדר החדש, והוא נתון היום בידיהם של "אנשים טובים באמצע הדרך". אל תצפו להצלה, לא ממני לפחות, אומר בוש הנשיא, ומבקש בהופעה ביזיונית בטלויזיה (אליה הוא גייס את אביו וקלינטון הביזיוניים לא פחות) תרומות להצלת התושבים שהפקיר. עורך עיתון אמיץ היה מספק למסיבת העיתונאים החצופה של בוש את הכותרת הבאה: "לאמריקאים אין כסף להציל את תושביהם מהאסון".

אני אתגעגע לניו אורלינס, במיוחד בגלל שמעולם לא ביקרתי בה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.