56 ילדים לא התקבלו לכיתה א`

אורה לב-רון

הם פשוט לא מתאימים, כי הם נושאים על גופם את החטא הגדול מכל – הם הרבה יותר כהים מהאחרים. הם אתיופים. לכן העובדה הפעוטה שהשליכו אותם ממערכת החינוך לא הרעישה את אמות הסיפים של שוחרי הצדק והחינוך וגם לא של התקשורת. לכן הם רק אייטם קטנטן, רק במהדורות נידחות ובתוכניות לעקרת הבית. "שנת הלימודים נפתחה כסדרה, למעט הפרעות מקומיות קטנות" דיווחו אמצעי התקשורת.

וכל היום התנהלו אינספור דיונים ושיחות איזה סוג חינוך עדיף, האם כדאי ללמד בבית, האם בי"ס ייחודי? אולי דגש על אמנות? טבע? דמוקרטיה?

הי, יש כאן 56 ילדים שנשארו בבית, ברחוב, שמשפילים ודוחים ולא נותנים להם את המעט המתחייב מחוק חינוך חובה.

והתמונה שאני זוכרת במהדורה לילית: שורה של ילדים שחורים, בבגדי חול קצרים, עומדים בשולי הכביש (אין מדרכה) עיניהם מושפלות, כשילדים שמחים חולפים על פניהם בהמולת היום הראשון ללימודים. לא בשבילם. הם למדו שיעור ראשון בגזענות.

"זה לא חוקי" אמר ראש מועצת עירית אור יהודה "אבל אני לא אקבל אותם". והוא לא קיבל. והוא גם לא נחקר במשטרה, ועמותות לא העמידו מורים חלופיים לילדים, והמוני מתנדבים לא צבאו על פתחם.

ולאותו רשע חובש כפה (ראש העיר) אני אומרת: אילו היה אלוהים היתה יוצאת אש מהשמים ומכלה אותך ושכמותך.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.