שיפוץ הדקדוק האנטישמי

רן הכהן

לפני שבועיים וחצי פורסם בעיתון "הארץ" ראיון עם פיליפ
דווינטר, מנהיג המפלגה הפלמית הימנית קיצונית.
מצורף טקסט נזעם של הסופר הפלמי

דימיטרי וֶרהֶלסט שנשלח בעקבות הראיון לעיתון "הארץ" ולא פורסם עדיין.  (תרגום: רן הכהן).

הפוליטיקאי הבלגי הימני-קיצוני פיליפ דווינטר יכול, כפי שעשה ב-14 באוגוסט ב"הארץ", להתרברב בכל מקום שהוא מושיט יד חמה ליהודים. חבל רק שאינו מספר גם שאותה יד כבר התנופפה לא פעם באוויר. מפורסם הצילום שבו דווינטר מצדיע במועל יד – לא פוטומונטאז`, תצלום אמיתי שבו דווינטר מותח את זרוע ימין השמיימה. כתף ימין של דווינטר היתה זמן ממושך מתורגלת היטב.

אני מבין שפוליטיקאי בלגי המתראיין לעיתון בארץ רחוקה יכול לצפות לביקורת פחותה, ומרשה לעצמו מעקפים נרחבים במהלך ראיון. אני מניח שעיתונים נמכרים מתוך צורך לספק אינפורציה, ולכן אין כל רע בכך שמנסים מדי פעם למצוא קונים לדברים שלא פורסמו עד כה. אבל כנות צריכה להתחיל בגילוי מלא.

במתקפת הנחמדות שלו באותו ראיון, דווינטר רואה צורך לציין שאביו גורש בשעתו למחנה עבודה גרמני. כיהודי, לא צריך הרבה אמפתיה כדי לחוש הזדהות עמוקה עם האיש הזה. כאילו יש בהכרח איזו משמעות לעברו של האב. למזלה הטוב של ההיסטוריה, ירושות לא חייבים לקבל. בולטת העובדה, שבארצו שלו דווינטר לא סיפר מעולם על גירוש אביו. בולטת – אבל לא בלתי מובנת: דווינטר ומפלגתו ("האינטרס הפלמי", Vlaams Belang) עשו הון אלקטורלי ממשתפי פעולה לשעבר. המפלגה תפחה הודות למלחכי פינכה של המשטר הנאצי. דווינטר עלול לאבד את אמון מצביעיו אם יחשוף פתאום את עברם האנטי-גרמני של הוריו, אם לסיפור הזה יש בכלל רגליים.

קביעתו, שוב ב"הארץ", שהאנטישמיות לא בהכרח קשורה לנאציזם, מעידה על כשרונו לסלף את המציאות. היא מסבירה גם מדוע כמה וכמה מכחישי שואה מרגישים מצוין במפלגתו: הרי ה"תיאוריות" שלהם משתמשות באותן שיטות בדיוק

.

"אילו משתפי הפעולה היו עדיין בחיים, הם היו מתביישים במה שנעשה ליהודים", אומר דווינטר ל"הארץ". כאילו כולם כבר מתו! לא-מעטים מהם עדיין חיים, באושר ובעושר, מחלקים את זמנם בין לגימת ויסקי לבריכת השחייה. אני אומר זאת על סמך ראיון שקיימתי לפני שנתיים עם אחד מהם לצורך כתבה עיתונאית. על תאי הגזים כל מה שהיה לאותו אדם לומר הוא: "מה יכולנו לעשות עם היהודים האלה, הרי כולם היו חולים בטיפוס". מעשה של אהבת אדם בעצם, תאי הגזים, ממש המתת חסד. הוא לא סיפר איך קיבלו את הטיפוס. לשאלתי, מה היה עושה אילו ההיסטוריה היתה חוזרת, השיב: "אותו הדבר, אבל יותר טוב." מובן שמשתף הפעולה הזה היה זקן מאוד, וכדי שלא ייווצר הרושם שהאיש סנילי, עלי לציין שמבחינה רפואית הראש שלו היה במצב מצוין. הוא נתן את קולו למפלגה של דווינטר מתוך שכנוע עמוק. אין כאן ולו שמץ של בושה על מה שעוללו ליהודים. (ולא ארחיב על האיומים שהמו"ל ואני קיבלנו אחרי פרסום הכתבה.)

דווינטר חותר לראשות העיר אנטוורפן, עיר עם אוכלוסיה יהודית גדולה. הוא יודע היטב שיהודי אנטוורפן קוראים "הארץ", והוא רוצה לפלרטט איתם בערוץ הזה. יש הרבה סיבות לכך, שהיו מצריכות מאמר ארוך יותר, אבל כאן חשוב לציין שאין זה תרגיל ההטעיה הראשון של הזאב-בעור-של-כבש הזה. לחיצת יד עם היהודים תוכל לשמש אליבי מעולה לפוליטיקאי שהורשע בגזענות ועתה שיפץ את הדקדוק שלו כדי לא להסתכן בהרשעה נוספת. הוא כבר לא נגד הטורקים או המרוקנים – הוא נגד האיסלאם. אולי הוא חושב שבכך מצא אויב משותף עם יהודי אנטוורפן? דווינטר רוצה פלנדריה אוטיסטית, חבל ארץ נטול השפעות זרות – מדוע הוא מייבא עוינות מחוץ-לארץ?

יש הרבה יהודים באנטוורפן, הקולות שלו עלולים להביא לו את הניצחון. מי שמושיט לו יד חייב להבין שדווינטר עצמו מציב את סטאף דֶקלֶרק, המנהיג הפלמי ששיתף פעולה עם הנאצים, בבסיס ה"אינטרס הפלמי". הנה ציטוט של סטאף דקלרק: "לפלנדריה יש חובות נוספות למלא: להיאבק בהסתה, ללחום בנשיכת נשך, ולהילחם ביהודים". יש לקוות שהמחצית הפלמית של בלגיה תחסוך מעצמה את הבושה שבאמירה הידועה לאחר מעשה, "הצבענו לאיש הזה כי חשבנו שהוא יסלול אוטוסטרדות מצוינות בכל הארץ. על התוכניות האחרות שלו לא ידענו שום דבר". אבל אם יהודי אנטוורפן רוצים שינצלו אותם לרעה, הנה נפלה לידיהם הזדמנות מצוינת.

דימיטרי וֶרהֶלסט

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.