כיצד הרג הניאוליברליזם את תושבי ניו אורלינס

יוסי דהאן

אחד המאפיינים המרכזיים של האידיאולוגיה הניאו ליברלית, שהיא האידיאולוגיה השלטת בארצות הברית, ברבות ממדינות המערב ובישראל היא בגדר דת, זו העוינות כלפי המדינה ומנגנוניה.

המדינה היא מקור כל רע, היא בלתי יעילה לכן יש להפריטה. היא גם בלתי מוסרית כיוון שהיא פוגעת בחירויותיהם של בני אדם, בעיקר בחירויותיהם הכלכליות. כל יום מטרטרים הרולניקים והשטרסלרים את המנטרות הללו באוזנינו.

פול קרוגמן מ"הניו יורק טיימס" ,שבשבוע האחרון לא מרפה ממימשל בוש, מסביר כיצד גרמה האידיאולוגיה הזו לאסון.

"אולם חוסר האונים הקטלני של המימשל לא היה רק תוצאת כשלונו האישי של בוש, זו היתה תוצאה של עוינות אידיאולוגית לעצם הרעיון שניתן לעשות שימוש בשלטון על מנת לשרת את טובת הכלל. עשרים וחמש שנים הימין דרדר את הסקטור הציבורי, כשהוא מספר לנו שמנגנוני השלטון הם תמיד הבעיה ולא הפתרון. אנחנו לא צריכים להיות מופתעים שכאשר היינו זקוקים לפתרונות מהשלטון הם פשוט לא היו שם".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.