אין סיבה למסיבת חנוכת בית

מיכה רחמן

בשבוע האחרון הופיעו שתי ידיעות המבשרות יום טוב לדיירי הדיור הציבורי. "משרד השיכון יגדיל את הסיוע בשכר הדירה, יחל המבצע למכירת הדירות הציבוריות" ובגוף הכתבה אנו מתבשרים (לא פחות ולא יותר) שיצחק הרצוג, שר השיכון החדש, אכן מתכוון לממש את הבטחותיו: שני מבצעים, האחד הגדלת ההשתתפות בשכר הדירה (למי ששוכר דירה בשוק הפרטי) לאלה שמחכים בתור לדיור הציבורי ל – 1800 ₪, המבצע השני נראה כמשהו שלא יאמן: משרד השיכון, לא פחות ולא יותר, מחדש את מבצע מכירת הדירות בדיור הציבורי בתנאים הנראים על פניהם, כטובים יותר מחוק "רן כהן" שהוקפא: הנחה של 85% לרכישת דירה לכל משפחה עם שני ילדים שחיה בדירה 4 שנים בלבד.

 

איך נסביר שני מבצעים הטובים כל-כך לדיירי הדיור הציבורי, שנולדו להם "פתאום"? ראשית קדמו לשינויים מפגשים של השר עם כמה ארגונים חברתיים העוסקים בנושא, הקשת הדמוקרטית המזרחית, והתוכנית לסיוע משפטי קהילתי של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת ת"א (לפי הפרסום במגזין הקשת 3.4.2005). אבל, נראה שאת ההסבר יש לחפש במדיניות השיכון בתחום הדיור הציבורי מימים ימימה: תמיד היו מבצעי מכירות, רוחב הלב של תנאי המכירה תלוי במידה שהשר הממונה רוצה באמת את טובת דיירי הדיור הציבורי. האוצר ודאי מתנגד מחד למכירת דירות בהנחות כל-כך גדולות, כי המדינה מפסידה כסף, מאידך מכיוון שמדובר בהפרטה, זה פחות נורא. אבל העיקר הוא שעדיין לא שמענו על בנייה של דירות חדשות לדיור הציבורי. שינוי ממשי במדיניות השיכון יתרחש כאשר יתחילו לבנות דירות לדיור הציבורי.

במילים אחרות: חוק רן כהן עדיין לא הופשר, כזכור לנו, באחד הסעיפים המרכזיים בחוק, מדובר על  הקמת קרן לבניית דירות חדשות (שתמומן ממכירת הדירות הישנות) ואילו במבצעים החדשים אין בנייה של דירות חדשות, וחסרים גם סעיפים אחרים. במבצעים האלה יש אמנם פרס לדיירי הדיור הציבורי: האפשרות הניתנת שוב, לרכוש את דירתם בתנאים נוחים, אבל, העברת הכספים ממכירת הדירות לטובת סיוע מוגדל בשכר דירה, ולא לבניית דירות חדשות, תואמת את המדיניות הישנה של העברת הסיוע לפתרונות שוק (שכירות דירות במגזר הפרטי מהווה פתרון שוק הממומן מכספי המדינה).  ולכך יש להוסיף את  ההחלטה הקשה, לבטל את זכותם של דיירים שהוריהם מתו, או עברו לגור במוסד, לקבל מעמד של דייר ממשיך, כלומר ביטול הסעיף הרלוונטי בחוק "תמר גוז`נסקי", המעניק זכות עקרונית לדור השני של הדיור הציבורי, לילדים שהוריהם גרו בדיור זה (הצעה לעקרונות התקציב של 2006).

לסיכום ניתן לומר שאם נכון מה שכתוב בעיתונים, זהו יום חג לדיירי הדיור הציבורי ולכל מי שנאבק בזמנו אל חוק הדיור הציבורי, אבל השמחה מוקדמת מידי. ראשית יש להמתין לביצוע המעשי של המבצע, כמו כן, יש להמשיך להיאבק על יישום מלא של החוק כרוחו וכלשונו. וכן, למען פתרונות יותר אוניברסאליים בתחום הדיור הציבורי: בנייה של דירות חדשות לממתינים בתור,  ושיפור תנאי המגורים בדיור הציבורי הקיים.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.