יודע חקלאי פיקח וברכות ממר שוקן

יוסי דהאן

בקליפת אגוז, בכתבה של רותי סיני ב"הארץ" על עובדים זרים ועובדים ערבים, ניתן ללמוד על טבעו של שוק העבדים והמשק הישראלי.

החקלאים ולא רק הם (גם קבלני בניין, מסעדנים ותעשיינים) מעוניינים בכמות אינסופית של עובדים זרים. עמותת "מען" שמסייעת למובטלים ערבים למצוא עבודה אינה מצליחה למצוא להם תעסוקה בחקלאות. הסיבה ברורה תאילנדי הוא בגדר עבד אילם, הוא עמל אינספור שעות מקבל שכר פחות משכר מינימום ואינו מעז להתלונן.

מבחינה חשבונאית עובדים תאילנדים נמצאים בטור ההכנסות של החקלאים ולא בטור ההוצאות. יודע חקלאי פיקח שמסחר תאילנדים ניתן לעשות כמה אלפי דולרים, להתחלק עם חברת כוח האדם בדמי התיווך שאלה גובות מן העובד הזר, בין חמשת אלפים לעשרת אלפים דולר על מנת לזכות בזכות היקרה להזיע בארץ הקודש. (פרקטיקה לא חוקית, אבל אלו בגדר זוטות, מי אוכף בכלל חוקים מיושנים כמו וק שכר מינימום, חוק שעות עבודה ומנוחה וחוק העסקה באמצעות קבלני כוח אדם). לאחרונה הגדילו החקלאים את הכנסותיהם מסחר בעובדים זרים, הם מסיעים את עובדיהם הותיקים לשדה התעופה ומשלחים אותם למולדתם, בתמורה הם זוכים בפרייארים תאילנדים חדשים אין להם מושג על זכויותיהם. אלה תופסים את מקום הישנים. בדרך חזרה משדה התעופה עוצר החקלאי במשרדי חברת כוח אדם על מנת לאסוף את חלקו 1000 דולר נוספים, החלק בדמי התיווך שמשלם העובד החדש לחברת כוח האדם.

בעוד משטרת ההגירה פורצת דלתות בתים ופושטת על מועדונים וכולאת את כל מי שנקרה בדרכה במבצעי גרוש מתוקשרים, החקלאים קוראים בעיתון על "מדיניות השמיים הסגורים" ומתפקעים מצחוק. משנת 2000 גדלה מכסת העובדים הזרים בחקלאות מ 18 אלף ל 26 אלף עובדים. לאחרונה ניסו משרדי האוצר והתמ"ת להוריד את מכסת העובדים הזרים בחקלאות ולא הצליחו. החקלאים יודעים שתמיד ניתן לסמוך על המושבניק מכפר מל"ל, בעל החווה שגם הוא מחזיק בכמה חלוצים תאילנדים, שלא יכזיב את חבריו האיכרים.

נחזור לעובדים הערבים, עובד ערבי, כזה שהחקלאי לא מקבל אותו כחלק מעסקת חבילה זולה של הראיס בעל הטנדר, הוא עובד יקר. הוא יודע עברית, הוא מפונק, לא מוכן לעבוד גם ביום וגם בלילה, ודרישותיו מופרזות – הוא דורש לחזור אל משפחתו בסוף כל יום. הקיצוניים שביניהם גם עומדים על כך שהחוק מקנה להם זכויות. מי צריך את כל כאב הראש הזה.

נחזור לאותו פועל ערבי, הוא יכול להיות גם יהודי, שהחקלאי העדיף את התאילנדי על פניו. הפועל הזה נאלץ עתה לחיות מקצבת הבטחת הכנסה. ולכן הוא יוגדר על ידי השלטונות, כן אלה שעומדים מאחרי המדיניות המשרתת את החקלאים, הקבלנים ומעסיקים אחרים, כ"פרזיט" המעדיף את חיי הבטלה והתענוגות שמאפשרת לו קצבת הבטחת הכנסה על פני עבודה חקלאית בריאה המכבדת את עובדיה.

בדיוק עבורו הם בנו תכנית מפוארת, יבוא אישי של ביבי מחו"ל – תכנית ויסקונסין. מיליונים יוענקו לתאגידים אמריקאיים, בריטיים הולנדים וישראלים שיצליחו לשכנע את אחמד לצאת לעבודה. הם ארגנו לו מגוון סדנאות, אחת לכתיבת קורות חיים, אחרת כיצד להתלבש לראיון עבודה, וסדנה לשינוי אישיות, שתגרום לו להפרד מהאני הפרזיטי שלו ולאמץ זהות של פועל חרוץ וצייתן, המוכן לעבוד למשל, במקום התאילנדים בחקלאות. אבל הסדנה העיקרית של התכנית שאחמד משתתף בה היא לגרום לו להפרד מהבטחת ההכנסה שלו – לפקח עליו, לשלוט בו, לרדת לחייו עד שיאמר נכנע, שיעדיף לרעוב עם משפחתו. הכניעה של אחמד הוא הבסיס היחיד לרווחיהם של התאגידים ההולנדים, הבריטים האמריקאים והישראלים.

אגב אמש בחר  "דה מרקר",  בראש הממשלה אריאל שרון במקום הראשון ברשימת 100 האנשים המשפיעים על המשק, (תחרות מקבילה ל"כוכב נולד" רק שעל הרבה יותר עוצמה וכסף), המו"ל, בעל התאגיד, מר שוקן שיבח והודה לראש הממשלה על מדיניותו ועל חילוץ המשק מן המשבר. אין ספק שמר שוקן מחזיק בהגדרות מעניינות של המושגים "משק" ו "משבר".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.