לשבור את הפחד

שירה אוחיון

מסע הקרנות עצמאי עם הסרט הדוקומנטרי "שביתה"

הסרט "שביתה" מספר את סיפור מאבקם של מספר עובדים צעירים במפעל כימי בדרום הארץ, שמנסים להתארגן ולהקים ועד. הם לא רוצים העלאה בשכר, הם רק רוצים שיתייחסו אליהם בצורה אנושית יותר. שהם יוכלו להגיד "אנחנו" במקום "אני". אבל בעל המפעל חושב אחרת, והוא יעשה הכל כדי שלא יהיה ועד במפעל. הוא מרסק אותם. במקרה הוא גם חברו הטוב של ראש הממשלה.

הסרט מתאר את תהליך הריסוק של חבורת אנשים שניסתה ליצור קהילה סולידרית  במקום העבודה. אותם פועלים צעירים סבלו מדיכוי והשפלה , דיכוי שנוטע בעובד תחושה של ניכור וחוסר אונים אל מול בעלי ההון, שמרכזים בידם עוצמות אדירות. 

זהו סיפורם של חבורת אנשים שניסו להרים ראש כנגד תחושת הפחד השולטת במקום העבודה, תחושה המוכרת כל כך לעובדים רבים בישראל, לא רק לפועלים במפעל כימי בדרום אלא גם במשרדי עורכי דין וחברות היי טק במרכז.

זו השפעתו העיקרית של שלטון ההון על חיינו- הוא משאיר אותנו מבודדים וחסרי אונים.

כאקט של ניסיון לשבור את הפחד, החלטנו לעשות מעשה שמהווה אקט פוליטי אזרחי ותרבותי – להפיץ את הסרט בעצמנו, בצורה עצמאית לחלוטין, בכל המקומות בהם הוא לעולם לא היה מוקרן אם היה מופץ בצורה מסחרית: דימונה, באר שבע, קרית גת, אשדוד, כפר-סבא, סביון, נתניה, אום אלפחם, מעלות, עפולה, מגדל העמק, קרית אתא , נצרת, טבריה, קרית שמונה.

החלטנו לצאת למסע ההקרנות ללא חסות של שום גוף מסחרי או פוליטי כדי להוכיח לעצמנו שייתכן דיאלוג בינינו לבין אזרחים כמונו ברחבי הארץ, שנוכל גם אנחנו וגם הם לשאוב כח מהדיאלוג הזה.

הסרט יוקרן במתנסים, בתי כנסת , אולמות תרבות, וסינמטקים. לאחר כל הקרנה תתקיים שיחה עם גיבורי הסרט והבמאים. 

אנו מתכוונים להגיע יום לפני ההקרנה למקום בו יוקרן הסרט, לחלק הזמנות ודפי מידע , ולהזמין באופן אישי את תושבי המקום להקרנה.

משום שמדובר בהפצה עצמאית לחלוטין, אין אנו מסתייעים בשירותי יחצ"ן. אנו פונים אליכם באופן אישי כדי לעניין אותכם בסיפור הסרט והמסע. חשוב לנו שכמה שיותר אנשים יראו את הסרט ביחד.

מקצת מהביקורות שהתפרסמו בעיתונות ובאינטרנט על הסרט לאחר הקרנתו בפסטיבל הסרטים בירושלים:

"דרמה ישראלית מרגשת מאוד, שהיא גם חריפה ונועזת, ובשיאה היא משרטטת דיוקן אנושי של מציאות ישראלית, שהקולנוע והטלוויזיה המקומיים לרוב מתעלמים ממנה"

(אורי קליין, הארץ, 11.7.05)

"סרט נוקב, מלודרמטי, מחכים וסוחף"

(מאיר שניצר, מעריב, 11.7.05)

"כל מי שרוצה להבין את החברה הישראלית, ולא רק את מצבם של עובדים בה, חובה עליו לראות את הסרט"

(איציק ספורטא, "העוקץ", 2.8.05)

את הסרט ביימו אסף סודרי ואמיר טאוזינגר והוא הופק על ידי הערוץ הראשון ובתמיכת פרויקט קולנוע של קרן רבינוביץ`.

נשמח לענות על כל שאלה ולתת מידע נוסף על הסרט ועל המסע.

אסף סודרי 052.3752938  asafsudry@gmail.com

אמיר טאוזינגר 054.5997426   amirtausinger@yahoo.com

בימאי הסרט

שירה אוחיון, מפיקת מסע ההקרנות: 054.4376035  shiraoh2000@walla.co.il

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.