אי שוויון ועוני

איציק ספורטא

לפני כמה ימים פרסם האו"ם את דו"ח הפיתוח האנושי. כמידי שנה ישנן שם טבלאות בנושאים רבים. רציתי להפנות את תשומת הלב לפרק אחד בדו"ח העוסק באי שוויון ופיתוח אנושי (פרק 2, 24 עמודים). הטיעון המרכזי הוא שאי שוויון, מלבד הפגיעה האנושה בצדק חברתי שלטעמי היא סיבה מספקת לפעול שכנגד אי שוויון, פוגע גם בצמיחה, בדמוקרטיה ובלכידות החברתית.  

אי שוויו הוא מהותי ליצירה של עוני אבסולוטי.  מצבם של 20% העניים בברזיל גרוע יותר מ-20% העניים בווייטנאם אף שההכנסה הממוצעת בברזיל גבוהה פי שלוש מאשר בווייטנאם. כך גם מצבם של 20% העניים בבריטניה בהשוואה לאותם אנשים בצ`כיה.

כמובן שאי שוויון משפיע על מצבם של ילדים ועל תמותת תינוקות. בממוצע בארה"ב שיעור תמותת התינוקות נמוך מאשר בהודו אבל השוואה בין אפריקאים-אמריקאים לתושבים העירוניים בקרלה שבהודו מגלה שהשיעור דומה. כאשר משווים את המצב בבירת ארה"ב מתברר שהמצב בקרלה טוב יותר. במלזיה שבה ההכנסה הממוצעת היא רבע מזו שבארה"ב שיעור תמותת התינוקות דומה לממוצע בארה"ב. כמו כן אנו רואים שהפער בתמותת תינוקות בין 20% העניים ל-20% העשירים עולה במקום לרדת.

אם חלוקת ההכנסות לא תשתנה אי השוויון יגבר ועימו העוני. במדינות שבהן אי השוויון גדול הפנייה של משאבים מועטים יכולה להפחית את העוני באורח משמעותי ביותר. העברה של 5% מהכנסתם של העשירים לעניים תפחית את העוני בברזיל מ-22% ל-7%, במקסיקו מ-16% ל-4%.

בשביל ההרגשה הטובה, הבוקר פורסם שכחצי מיליון ישראלים נעזרים בעמותות להספקת מזון, וזה במדינה המדורגת במקום ה-23 בעולם במדד הפיתוח האנושי ואי השוויון בה מרקיע שחקים. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.