שני ארועים תקשורתיים מיותרים

יוסי דהאן

אפילו במדינה שאין בה ספורט אלא רק עיתונות ספורט, הדיווח על פיטוריו של מאמן בית"ר ירושלים היה מוגזם. ב"רואים עולם" לקראת סוף המהדורה דיווחו יעקב אחימאיר ודליה מזור בהתרגשות על ההתפטרות המפתיעה והפנו את הצופים לדיווח המלא בתכנית הספורט של ערוץ 1. הדיווח ממסיבת העיתונאים נמשך לנצח כאילו מדובר בהתפטרותו של ראש הממשלה. לאחר המונולוג הארוך של אלי אוחנה המערכת חשה חובה להאיר את עיני הצופים במשמעות הארוע הקוסמי הזה באמצעות שני מומחים באולפן . אוחנה התפטר על רקע דברים שאמר הבעלים החדשים של הקבוצה ארקדי גיידמק, בראיון לצדוק יחזקאלי ב"ידיעות אחרונות". גיידמק אמר שאוחנה לא מנהיג. מאז התקשורת לא מפסיקה לעסוק באוחנה והאם גיידמק היה צריך לומר את מה שאמר על אוחנה.

עורכי "רואים עולם" תכנית שאמורה לעסוק בענייני חוץ לא אמורים להתרגש מפיטוריו של אוחנה, כעיתונאים הם היו אמורים להתעסק בגאידמק. שסיפורו מגלה הרבה יותר על החברה הישראלית מאשר גורלו של מאמן כדורגל מפוטר. (לזכותו של צדוק יחזקאלי יש לומר שעניין אוחנה אינו העניין המרכזי בכתבה המפורטת והמקצועית שהוא כתב).

גאידמק הוא מילארדר שהתעשר מסחר בנשק. מזה שלש שנים מתנהלת נגדו חקירה בצרפת על סחר לא חוקי בנשק, שחיתות ועבירות מס. את הונו הגדול עשה מהספקת נשק לממשלת אנגולה, נשק שנועד לדכא את ארגון המורדים "אוניטה". קשריו עם השליט במהלך מלחמת האזרחים העקובה מדם העניקו למיליארדר גם זיכיונות לסחר ביהלומים. (מתחרהו המר הוא מיליארדר נדבן אחר, לב לבייב, יחזקאלי מדווח שמתחרה קשה נוספת של גאידמק היא חברה בבעלותם של שלשה טייסי חיל האוויר לשעבר).

כדאי לציין שבעוד גאידמק, לבייב וטייסים לשעבר הופכים למיליארדרים,  מיליונים מתושבי אנגולה הם פליטים החיים בעוני משווע.

רון קופמן, שהוא מעין טומי לפיד של עיתונות הספורט, מבטא היטב את הקונצנזוס הלאומי בקשר לגאידמק, קופמן הכריז לפני זמן מה שלא מעניין אותו איך גיידמק עשה את הכסף שלו העיקר שהוא משקיע בישראל.

גם בישראל אליה נמלט גאידמק משלטונות החוק של צרפת, טווה גאידמק קשרים עם האליטה הפוליטית וגנרלים ותיקים. הוא תורם כסף לפרוייקטים של שר הבטחון מופז, ורוכש קבוצות כדורגל על פי בקשתו של שר האוצר אולמרט. חבר הכנסת דני יתום, ראש המוסד לשעבר, וגנרלים לשעבר נמצאים ברשימת מקבלי המשכורות שלו ותתי אלופים בדימוס מנהלים עבורו פרוייקטים על אדמות אנגולה.

אוהדי בית"ר, אהוד אולמרט, שאול מופז, גנרלים בדימוס ודעת הקהל אולי יצליחו למנוע את הסגרתו לצרפת. 

ראיון ארוך ובעייתי קיים ערד ניר במגזין החדשות השבועי של ערוץ 2 עם מילארדר אחר – חיים סבן. סבן (שעשה את הונו מסדרת הטלוויזיה לילדים ה"פאואר ריינג`רס") הקים גוף בשם מרכז סבן תחת החסות של מכון המחקר ברוקינג בוושינגטון. המרכז הזמין את נשיא עירק ג`לאל טלבאני לוושינגטון שם הוא נשאל על ידי הכתב הישראלי את השאלות הרגילות על כינון יחסים וקשרים כלכליים עם ישראל, טלאבני ענה בנימוס שזה כנראה לא עומד להתרחש בימים הקרובים. עד כאן מילא העיתונאי את תפקידו.  

אולם לאחר מסיבת העיתונאים עם טלאבני התיישב ערד ניר מול חיים סבן ובדחילו ורחימו ובנימה מתבטלת ערך עימו ראיון ארוך מאד חסר כל ערך חדשותי שבו הוא שואל את המילארדר על השקעותיו בארץ וקשריו עם טלאבני וסבן משיב את מה שהוא משיב מנצל את ההזדמנות להביע את חוסר שביעות רצונו מאי השלמת ההסכם על רכישתו את חברת בזק מהמדינה. לאחר הראיון הארוך, המיותר והמנומס הזה, ערד ניר הודה למר סבן על כך שהוא הסכים להשתתף. אני חושב שמן הראוי היה גם להעניק לצופים את פיסת המידע החיונית היחידה בראיון הזה. ציון העובדה שמר סבן הוא מבעליה של זכיינית ערוץ 2 "קשת", וככזה הוא גם אחד האנשים המממנים את חברת החדשות של ערוץ 2.  

   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.